Czy osoba towarzysząca powinna dawać prezent młodej parze?

Ten problem zgłosił Pan XYZ: Mam kilka rozterek w kwestii uczestnictwa w weselach jako osoba towarzysząca, związanych z zaproszeniami, prezentami.

1. Jeśli młoda para na zaproszeniu nie wspomina nic o prezentach, to wtedy w domyśle można przyjąć za optymalne rozwiązanie podarowanie kwiatów oraz koperty z pieniędzmi?
Słyszałem o sytuacja gdzie było kilka żelazek, czajników jako prezenty.

2. Jak ze strony savoir-vivre wygląda kwestia finansowa zawartości koperty czy widełki są szacowane przez warunki rynkowe („koszt talerzyka”) czy zasobność zapraszanej osoby?
Słyszałem w życiu o pustych kopertach, kopertach z gazetami, nie podpisanych kartkach – domyślam się że są to złe rozwiązania, ale coś popycha ludzi do takich zachowań.

3. Jeśli para młoda zaprasza kogoś z osobą towarzyszącą i ta zapraszana osoba ma „chłopaka/dziewczynę” to jak powinna wyglądać kwestia finansowa i partycypacja w kosztach?
Przyjmijmy dwie możliwości w jednej sytuacji osoba towarzysząca „chłopak/dziewczyna” nie zna praktycznie młodej pary, w drugiej spotkała się z nią 2 razy.

Jakie rozwiązanie jest optymalne?

Rozumiem że kwestie finansowe zawsze są delikatną sprawą, ale jestem ciekawy czy istnieją w naszej polskiej kulturze jakieś zasady w tym temacie.

Pieniądze dajemy parom „na dorobku”. Jeśli mają np. trzydzieści parę lat, duży dom i mercedesa trzeb pomyśleć o jakimś prezencie, np. dziele sztuki.

Nie ma żadnych zwyczajowych „widełek”. Jest jednak zasada, że małych sum się nie daje (20-100 zł) Jeśli nie stać nas na więcej zrzucamy się z kilkoma podobnymi osobami na wspólny prezent (lub wspólną kopertę). Dotyczy to przede wszystkim studentów i bezrobotnych.
Jeśli osoba towarzysząca nie została imiennie zaproszona przez państwa młodych nie ma żadnych zobowiązań. Jest tylko osobą towarzyszącą, której ponadto wszystkie koszty (np. przejazdów) pokrywa ten kogo jest osobą towarzyszącą.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ślub i wesele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Czy osoba towarzysząca powinna dawać prezent młodej parze?

  1. Zofia pisze:

    Z dziełami sztuki bym generalnie uważała, chyba że chodzi o dzieła które można schować do szkatułki. Idealnym prezentem byłby obiekt o ciekawej historii, który stanowiłby dobrą lokatą finansową ale o niewielkich gabarytach.

  2. Pani Zofii: zgadzam się.

    Może za mało rozwinąłem temat „dzieła sztuki jako prezent”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s