Katolik w piątek na przyjęciu

Pan Wojtek napisał: Jestem konsekwentnie podchodzącym do swej wiary katolikiem i przestrzegam postu piątkowego. Nie uczestniczę wtedy w „zabawach hucznych”, ale zdarza mi się np. przyjąć zaproszenie na obiad, kolację, posiłki biznesowe, (kiedyś ten problem wystąpił też na stypie). Czy łamię SV nie jedząc wtedy mięsa (np serwis amerykański, daniem głównym jest kotlet, czy pierś z kurczaka – czy można zostawić na talerzu nieruszony sznycel a zje c jedynie dodatki?)
Zachowanie takie często wygląda na ostentacyjne i złośliwe względem gospodarzy, ale zapewne rozumie Pan dylemat czy strzec swych zasad religijnych, czy przypodobać się ludziom…

Są tu dwa problemy.

Jeśli większość naszych gości to wyznawcy islamu i judaizmu musimy to brać pod uwagę przy ustalaniu menu nawet jeśli podejrzewamy, ze się oni bardzo „zeuropeizowali”. Nie podajemy zatem gościom, między innymi, wieprzowiny.

Jeśli organizujemy przyjęcie w piątek kraju o tradycjach katolickich również powinniśmy brać to pod uwagę. Albo zatem organizujemy przyjecie w którego menu znajdują się tylko warzywa, ryby, frutti di Mare albo robimy przyjęcie, w którym serwis jest familijny. W ramach serwisu familijnego stawia się na stół półmiski (np. jedne z rybą inne z wieprzowiną0 i goście sami sobie nakładają co chcą.

Jeśli jesteśmy katolikami i w piątek serwują nam mięso nie sygnalizujemy w trakcie przyjęcia naszej katolickiej postawy czy naszego oburzenia. Kroimy mięso i pozostawimy je na talerzu, tak by nie robić „afery” i nie rzucać się w oczy.

Możemy potem zareagować: delikatnymi uwagami lub w ten sposób, że więcej tego domu w piątek nie odwiedzimy.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przyjęcia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s