Czy warto skupiać się na szczegółach?

Pani Anna N. napisała: „Savoir vivre to taka sztuka życia, dzięki której rzeczy małe stają się wielkie, wszystko czyni się pięknym i nadprzeciętnym.
Proletaryzacja dobrowolna daje efekt odwrotny, z rzeczy wielkich robi rzeczy małe, z rzeczy kolorowych szare, z rzeczy pięknych brzydactwa.”
Dlaczego tak bardzo spłycać życie? Jestem po lekturze kilkunastu Pańskich tekstów i odnoszę wrażenie, że piękno życia w myśl tych zasad zależy od koloru mojej sukienki czy tego, z jakiego kubka wypiję kawę. I to jeszcze absolutnie nie rozpuszczalną, bo to przecież proletariackie, a proletariat to szarość, brzydota, a więc i smutek. Zasady savoir vivre, które przedstawia Pan na swojej stronie internetowej, w wielu przypadkach wydają mi się być nadmiernym przywiązaniem do tego, co ziemskie i powierzchowne, i właśnie nieumiejętnością dostrzeżenia prawdziwej sztuki życia, która zależy od tego, czy jest się po prostu dobrym człowiekiem (nieważne, jak ubranym i gdzie jadającym), czy umie się dostrzegać dobro w innych, czy umie się dostrzegać piękno w przyrodzie i owszem, drobnostkach, ale nie tylko tych szlachetnych i wysublimowanych.
Czy podejście „tego nie, tamtego nie można, bo wstyd”, rozważanie każdego szczegółu, czy wypada, czy nie (a tego dowodzą pytania stawiane przez Pańskich czytelników, nawet i Pan nieraz zastanawiał się nad „właściwą” odpowiedzią), to naprawdę jest piękno i wielkość życia?
Nie chodzi mi tu o zasady, które naprawdę mają jakieś znaczenie, są np. uzasadnione moralnie. Sama takowych przestrzegam, a także innych, mniej ważnych. Ale myślę, że nadmierne przywiązywanie wagi do nieistotnych tak naprawdę kwestii właśnie tę sztukę życia zaciemnia.

Warto w tym miejscu przypomnieć podstawową wartość promowaną przez filozofię savoir vivre. Jest nią szlachetność. Szlachetność to zaś najwyższa jakość. Ta najwyższa jakość ma być dosłownie we wszystkich perspektywach, również w szczegółach.

To nie jest blog o perspektywie duchowej i moralnej, ale właśnie o tych szczegółach (choć równię o tych cnotach, które wskazuje wprost filozofia savoir vivre). „Życie składa się ze szczegółów”.

Filozofia savoir vivre głosi: „Jesteś szlachetny wewnętrznie, duchowo i moralnie, to jesteś również szlachetny w swoich słowach, ubraniach, gestach, sposobach zachowania, wyborach przedmiotów użytkowych doborach kolorów itd.

Nie o to chodzi by skupić się na szczegółach ale o to, by wielkim sprawom towarzyszyły „wielkie” szczegóły. By te „brylanty miały właściwą oprawę.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Filozofia savoir vivre, Savoir vivre na co dzień. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Czy warto skupiać się na szczegółach?

 1. sylwester pisze:

  Dzień Dobry,

  Prawdopodobnie przeoczył pan mój komentarz kilka wpisów niżej. Czy można prosić o dłuższy komentarz, dlaczego „to co spotkało frankowiczów”, jest lichwą ? W Szwajcarii miliony ludzi bierze kredyt na dokładnie tych samych warunkach i nikt o lichwie nie mówi. Jeżeli jednak rzeczywiście była to lichwa, to czy ludzie, którzy dekadę temu walczyli i ostatecznie rozwiązali KNB, która chciała zabronić udzielania w Polsce kredytów walutowych (1), też należy uznać za ludzi bez honoru ?

  (1) http://old.pis.org.pl/article.php?id=4415

 2. Jasza pisze:

  Szanowny Panie Doktorze!

  Chciałbym zapytać się o kwestię ubioru, mianowicie o zasadę, że „z trzech części stroju, dwie powinny być gładkie.” Zdaje mi się, iż nawet sam Pan o tym wspominał na swoim blogu. Natomiast ostatnio natknąłem się przypadkiem na jedno z Pana zdjęć, gdzie zarówno marynarka jak i krawat nie były gładkie. W następstwie, bez większego wysiłku, udało mi się odkryć więcej takich fotografii. W związku z tym prosiłbym o informacje kiedy tej zasady nie trzeba się trzymać, lub czy może traktuję to zbyt dosłownie i lekkie cieniowane wzory nie sprawiają, że część ubioru przestaje być gładka? Żeby nie być gołosłownym, dorzucam również linki do wspomnianych zdjęć:  http://www.polskieradio.pl/0faeb29b-f4eb-4a7d-847b-e3f959558c4b.file

  Z wyrazami szacunku,
  Jasza

 3. Lucyna pisze:

  Myślę, że na tyle odzwyczailiśmy się od tego, że społeczeństwa uparcie dążą do rozwarstwienia, że wszelkie tendencje ku temu niektórzy z nas odbierają ze zdziwieniem i niezrozumieniem. To jest zupełnie naturalna sprawa, jak i to, że w szkole, na studiach czy w pracy „ciągnie” nas do określonego typu osób. Lubimy przebywać wśród swoich, w takim towarzystwie, w którym nic nas nie razi, w którym czujemy się swobodnie, w którym nie musimy wciąż zmagać się z niechcianymi zachowaniami. W naszym małym kręgu mamy swoje małe rytuały i zwyczaje, określone zachowania są pożądane, a inne potępiane. Podobnie jest z tzw. „klasą średnią”, której zasady odnośnie tego, co ziemskie wypływają z wyznawanych przez jej członków wartości.

  Budowanie cywilizowanego społeczeństwa w oparciu o wizję proponowaną przez panią Annę N. („prawdziw[a] sztuk[a] życia, która zależy od tego, czy jest się po prostu dobrym człowiekiem (nieważne, jak ubranym i gdzie jadającym)”) jest niemożliwe. W taki sposób żyje wielu ludzi na świecie, w ubogich wioskach i osadach i nikt nie mówi, że są mniej wartościowi czy mniej szczęśliwi od nas. Ale dzięki wiekowej pracy ludzi, których obchodziło, jak będą ubrani i co będą jedli i chcieli wydawać na to pieniądze, pani Anna dziś może pić kawę rozpuszczalną, a nie żołędziówkę, z importowanego arcorocu, a nie glinianych skorup, zalaną wodą z kranu, a nie przydźwiganą ze studni, mając na sobie miękkie, kolorowe bawełniane ubrania, a nie szary drapiący len własnej roboty i czytając (czytając!) gazetę, a nie np. łuskając fasolę… Można by tak wyliczać bez końca. Bardzo wiele, nawet proletariackich udogodnień, zawdzięczamy istnieniu klasy średniej i bardzo powierzchowne jest pogardzanie nią i uważanie, że zajmuje się tylko płytkimi rzeczami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s