Jak reagować na niegodziwość

Pan Gaston de Maistre napisał: Czy w świetle zasad SV można nie podać komuś ręki (nie odwzajemnić wyciągniętej ręki) na gruncie zawodowym/biznesowym wiedząc, że ów osoba dopuściła się, świadomie i z rozmysłem, olbrzymiej niegodziwości i obrzydliwości w życiu prywatnym? Czy przez brak akceptacji dla takiego czynu i z szacunku dla ofiar powinno się zaprzestać prowadzenia jakichkolwiek interesów z taką osobą? A może SV nie zajmuje się takimi sprawami i pozostawia to osądowi moralnemu jednostki?

Jeśli pierwszą zasadą savoir vivre jest zasada szlachetności to z tego należałoby wyciągnąć wniosek, że wszystko i w każdym porządku powinno być w naszym życiu szlachetne. I że na nieszlachetność powinniśmy zawsze reagować jej odrzuceniem i potępieniem.

Kiedyś pewnych rzeczy ludzie nie robili bo skazywało by ich to na śmierć towarzyska i w konsekwencji w wielu innych porządkach.

Taka zdecydowana reakcja może być jednak uznana za heroiczną i nie jest przez savoir vivre (ani etykę) bezwzględnie wymagana 3 każdym przypadku,(jeśli miałaby doprowadzić do znacznych strat w naszej działalności gospodarczej).
Zresztą, tak naprawdę każdy przypadek jest inny i trzeba każdy rozważać oddzielnie.

Może się zdarzyć, że zło będzie tak wielkie, że jako ludzie szlachetni nie możemy w żaden sposób z taką osobą robić interesów.

W niektórych wypadkach można nasze kontakty ograniczyć tylko do czysto biznesowych i nadal je podtrzymywać przy założeniu jednak, że nie będziemy w ten sposób w żaden sposób wspierać zła, które dana osoba czyni i w nim w jakimkolwiek stopniu partycypować.

Jeśli jednak nie musimy z taką osobą utrzymywać kontaktów „służbowych” to oczywiście lepiej je zerwać i prowadzić interesy tylko z tymi, którym podłości nie można zarzucić.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Zachowania niewłaściwe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s