Jak reagować na osoby, które sprawiły nam przykrość?

Pani podpisująca się jako Xakit napisała: A co w przypadku osoby której przykrość została wyrządzona. Czy taka osoba może później na przykład nie podać ręki osobie, która ją obraziła. Sytuacja dotyczy grupy znajomych osoba obrażona chcąc nie chcąc będzie musiała spotykać tę drugą osobę.

Tutaj mam za mało danych.

Mogę zatem jedynie napisać tak:

Jeśli przykrość była jednorazowa i niezamierzona lub zamierzona, ale jako skutek pewnego negatywnego, przejściowego stanu emocjonalnego bądźmy wielkoduszni i zapomnijmy.

Jeśli była bardzo bolesna, z premedytacją, ale nie było to „paskudne kłamstwo” na nasz temat okażmy wielkoduszność.

Jeśli nie chcemy czy nie możemy wybaczyć zachowujmy się wobec tej osoby grzecznie, ale chłodno i ze znacznym dystansem jak wobec obcej nieznanej nam osoby.

Odmawianie podania ręki to nasza osobista decyzja, którą zawsze możemy podjąć i jest ona zgodna z savoir vivre. Oznacza, ze zrywamy wszelkie kontakty towarzyskie z daną osobą. Nie musimy się z tego tłumaczyć. Jest to jednak sygnał dla świata , że o coś bardzo złego taką osobę oskarżamy. Podejmujmy zatem takie decyzje raczej wtedy, gdy z taką przykrością wiąże się obraza, której wybaczyć nie można, bo przekroczone zostały granice tego, co zawsze nazywano honorem.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Zachowania niewłaściwe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Jak reagować na osoby, które sprawiły nam przykrość?

  1. marrikesh pisze:

    Widzę dużo pytań o niepodawanie ręki i obawiam się, że niektórzy szukają po prostu pretekstu do takiego działania i to jeszcze w świetle sv. Moim zdaniem albo osoby te są bardzo małoduszne albo obracają się w towarzystwie, w którym osoby łatwo i lekko poważnie obrażają innych. Ani jedno, ani drugie nie ma nic wspólnego z sv.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s