Biskup i savoir vivre

Ostatnio obejrzałem w TVP INFO fragment programu katolickiego. Gościem był jeden z biskupów, który mówił o poezji ks. Pasierba.

Byłem zaszokowany. Biskup miał na nosie okulary do czytania i patrzył sponad nich na osobę prowadzącą program i na telewidzów.

Większość podręczników savoir vivre powtarza: nigdy nie patrz na nikogo sponad okularów. To niegrzeczne. Może być odczytane jako objaw lekceważenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Mowa ciała i zmiana miejsca, W Kościele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Biskup i savoir vivre

  1. Telima pisze:

    Jak w takim razie używać okularów do czytania i jednocześnie czasem na kogoś spojrzeć? Noszę takie od kilku miesięcy i musiałabym co kilka/kilkanaście sekund zmieniać okulary, a przez te do czytania widzę rozmazaną twarz osoby, na którą patrzę. Zresztą, patrzenie nad okularami też nie jest komfortem, ale przynajmniej coś widać.

  2. Pani Telimenie: gdy do kogoś mówimy zdejmujemy okulary do czytania.

  3. Aga M pisze:

    Dziękuję za odpowiedź. Praktycznie sobie nie wyobrażam w sytuacji np. rozmowy z klientem, podczas której trzeba zerkać do przyniesionych przez niego dokumentów.
    Zastanowiła mnie też taka rzecz ogólniejsza. Podręczniki sv coś mówią, ok. Ale pisze Pan też, że s-v nie jest dla wszystkich, to życie elit – czy zatem wszystkich można krytykować za niespełnianie tychże zasad? Nie mówię o zachowaniach podpadających też pod inne zasady, tzn. moralne (np. że nie wolno kogoś obrażać, zniesławiać, generalnie krzywdzić).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s