Jaki powinien być ubiór gospodarza

Michał P. napisał: Nie mogłem znaleźć odpowiedniego wątku, więc piszę. Proszę mi doradzić jak powinien dziś, w tak sproletaryzowanych czasach, ubierać się gospodarz? Mam na myśli dwie sytuacje:
1. Przyjęcie w domu tylko dla rodziny, na którym na 99 % małżonek siostry przyjdzie w dżinsach i koszuli flanelowej (był już nieraz i mimo tego tak się ubiera);
2. Podobne przyjęcie, ale bez rodziny, za to z udziałem gości, spośród których jedni przyjdą pod krawatem, inni w dżinsach, inni może nawet w dresie…
Wiem, że gospodarz nie powinien być najszykowniej ubrany, więc garnituru nie wkładam, ale jednak źle się czuję bez marynarki i chociażby wełnianego krawata. Czy naprawdę należy z krawata rezygnować, wiedząc że niektórzy z gości go za nic nie zawiążą?

Po pierwsze, to gospodarz decyduje o ubiorze. Jego ubiór ma być wzorem dla gości. Jeśli się nie dostosują to jest ich (nie za ładna) sprawa).
Po drugie, ubiór jest znakiem szacunku. Gospodarz powinien okazywać szacunek gościom. Jeśli zatem ubierze się w garnitur, założy krawat sygnalizuje tym samym szacunek dla gości i sygnalizuje, że ich wizyta jest dla niego czymś ważnym i uroczystym.

W każdej zatem opisanej wyżej sytuacji zakładałbym garnitur i krawat.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przyjmowanie gości, Ubiór. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Jaki powinien być ubiór gospodarza

  1. Krzesimir pisze:

    Zgadzam się w 100%. Pamiętajmy, że sformułowania „overdressed” i „underdressed” odnoszą się do sytuacji w jakiej się znajdujemy. Jeśli idziemy na premierę opery i mamy na sobie smoking a reszta ludzi ma dżinsy i sweter to nie my jesteśmy „nadubrani”, ale wszyscy inni nie są ubrani należycie do sytuacji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s