Wulgaryzmy i zwracanie uwagi innym

Pan Artur K. napisał: Nie za bardzo rozumiem co znaczy „drastyczne naruszenie norm etykiety”? Czy osoba która ma lat 18 zwracając uwagę osobie w wieku 60 lat (osoba mówi bardzo głośno do ekspedientki w sklepie np. dlaczego wy tu kur.. nie macie moich papierosów?) będzie uznana za źle wychowaną? takich sytuacji dzisiaj są tysiące… A nie zwrócenie komuś uwagi wydaje mi się kpiną

Może za mało pisaliśmy o wulgaryzmach. Użycie słowa wulgarnego w swojej wypowiedzi (a nie w cytacie) należy do tych zachowań nagannych, które dyskwalifikują człowieka w świecie savoir vivre i w kulturze europejskiej.

Powinno to skutkować natychmiastową zdecydowaną reakcją wszystkich obecnych (przede wszystkim gospodarza i kobiet), a przy powtarzaniu się tego zjawiska zerwaniem kontaktów towarzyskich z taką osobą.
Zauważmy, że jest to tak naganne i uznane za skrajnie barbarzyńskie zachowanie, ze jest również ścigane z cała surowością prawa.

Zacytuję tu materiał z 2011 r. (a zatem za rządów PO): „Trzy tysiące złotych kary za przeklinanie w miejscu publicznym – to propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości, które pracuje nad nowelizacją kodeksu wykroczeń. Możliwe jest też podwyższenie kary za zaśmiecanie miejsc publicznych i kąpiel w miejscu niedozwolonym.
– Główną zmianą przewidzianą w tym projekcie jest podwyższenie dolnej i górnej granicy grzywien – mówi Joanna Dębek, Rzecznik Prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości.
Obecnie dolna granica grzywny to 20 zł. Projekt ministerstwa zakłada, że wzrosłaby ona do 50 zł. Górna granica zwiększyłaby się z pięciu do dziesięciu tys. zł
Obecnie dolna granica grzywny to 20 zł. Projekt ministerstwa zakłada, że wzrosłaby ona do 50 zł. Górna granica zwiększyłaby się z pięciu do dziesięciu tys. zł.

– Oczywistą konsekwencją takiej zmiany byłby wzrost kar za konkretne wykroczenia – mówi Joanna Dębek. – Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości nie wprowadza do kodeksu nowych pozycji, odnosi się jedynie do tych już istniejących – podkreśla rzecznik ministerstwa.

Co do głośnej wypowiedzi w sklepie. Nigdy w miejscu publicznym nie wypowiadamy się głośno. Zawsze mówimy z takim natężeniem głosu, by słyszał nas tylko en do kogo wypowiedź jest zwrócona. Barbarzyństwem jest zakłócanie spokoju innych, narzucanie się im.
Powtórzę to, co napisałem we wpisie do którego odnosi się Pan Artur K.:
Jeśli ktoś łamie jakieś państwowe czy samorządowe przepisy lub inne obowiązujące w danym miejscu regulaminy możemy go jedynie zapytać czy zna ich wskazania. Jeśli chcemy, by zaprzestał niezgodnych z przepisami czynności i chcemy coś zrobić w tym kierunku możemy jedynie zwrócić się do kompetentnych w tej mierze służb państwowych, samorządowych czy działających w danej instytucji.
Nie mamy kompetencji i prawa pouczać innych. Jest to niegrzeczne lub przynajmniej odbierane jako niegrzeczne. Może być odbierane jako przykrość lub obraza, a takich skutków dobrze wychowanemu człowiekowi powodować nie wolno.

I dodam: zawsze możemy się do kogoś (sklepowej, pani w okienku na poczcie, kelnerki) zwrócić z grzeczną prośbą, miast uwagi, np. „Czy mogłaby pani posprzątać te brudne naczynia” zamiast „Czy was tu nie uczą, że trzeba sprzątać ze stołu?”.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Komunikacja, Savoir vivre na co dzień, Zachowania niewłaściwe, Zdziczenie obyczajów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Wulgaryzmy i zwracanie uwagi innym

  1. Gianna pisze:

    Chciałabym poruszyć bardzo bolesny temat. Co gdy najgorszych wulgaryzmów, obrzydliwych dowcipów, sprośnych uwag dopuszcza się nagminnie najbliższa rodzina? Co niby mamy robić? Nie reagować? Jeśli zareagujemy, zostaniemy wyśmiani, padną pogardliwe, okropne uwagi itd.

    Również bardzo bolesny temat: jak w takiej sytuacji chronić się przed pogardą, która wypływa spontanicznie z nas samych? Nie mamy prawa gardzić innymi, a zwłaszcza rodziną. Ale gdy obrzydliwe zachowania powtarzają się, pokusa staje się silna, bo nie wytrzymujemy psychicznie. Proszę o komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s