Czy do księdza można mówić wujku?

Pani Maria W. napisała: Co w przypadku, gdy wujek [ojciec chrzestny] mojego męża jest księdzem? W jaki sposób się z nim witać? Weszłam niedawno do rodziny mojego męża i na spotkaniach rodzinnych odczuwam pewien dyskomfort. Czy wypada powiedzieć „dzień dobry wujku” do księdza?

Do księdza możemy mówić wujku, ale na spotkaniu rodzinnym czy w cztery oczy, ale nie przy obcych, no. przed kościołem

Advertisements
Ten wpis został opublikowany w kategorii W Kościele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Czy do księdza można mówić wujku?

  1. PPaweł pisze:

    Moim zdaniem zależy to przede wszystkim od osoby, nomen omen, księdza wujka. W zasadzie zresztą nie widzę tu specjalnej różnicy w stosunku do „cywilnych” wujków współmałżonka. Krewny otwarty, przyjazny będzie dla żony siostrzeńca „wujkiem Zbyszkiem”, krewny zdystansowany pozostanie „panem Zbigniewem”. Czy, jak w tym przypadku, „księdzem Zbigniewem”. Forma „proszę księdza”, podobnie jak „panie pułkowniku”, czy „panie mecenasie” w relacjach rodzinnych świadczyłaby już źle o naszym przykładowym Zbigniewie – nadmierna sztywność to nie jest dobre wychowanie.
    Odnoszenie się do takiej osoby w sytuacji publicznej, a zwłaszcza oficjalnej jest pochodną powyższego. Wskazana byłaby pewna powściągliwość, tym niemniej jeżeli jesteśmy na poziomie „wujka Zbyszka”, wystarczające byłoby nieco żartobliwe „księże wujku Zbyszku”, aby żaden parafianin nie powinien się poczuć urażony w imieniu księdza. Jeżeli jesteśmy na większy dystans – tutaj już jest miejsce na oficjalne „proszę księdza”.
    A jeżeli sytuacja jest aż uroczysta, a my występujemy publicznie (zapewne jest do tego jakiś powód wynikający z powinowactwa), to dla wyjaśnienia wszystkiego zebranym powinna wystarczyć forma „ksiądz Robak, dostojny wuj mojego męża”, czy „ksiądz Robak, ukochany wujek mojego męża”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s