O snobizmie

Osoba podpisująca się jako Rhaemond napisała: Pan Jakub brzmi niestety jak zwykły ubraniowy snob, a snobizm nie ma etykietą nic wspólnego – jest wręcz jej antytezą. Snobizmem jest też ścisłe trzymanie się zasad sprzed 100 lat – dlaczego akurat tych, a nie starszych lub nowszych?

Nie sprawdziłem nawet do czego ta osoba się odnosiła. Reaguję na sposób odnoszenia się do zjawiska snobizmu i na jego rozumienie i ocenę.

Pamiętajmy o tym, że termin „snob” pojawił się jako określenie na osoby, które w indeksach na uniwersytetach angielskich miały wpis „sine nobilitate” („bez szlachectwa”) i starały się naśladować swoich kolegów, którzy tu szlachectwo mieli.

My dziś, po PRL-u i w tej „demokracji” jesteśmy wszyscy „bez szlachectwa” tylko, że jedni to szlachectwo cach odnaleźć i naśladują dobre wzorce (może raz lepiej raz gorzej, ale naśladują), a inni w tym swoim : „bez szlachectwa” dobrze się czują.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Filozofia savoir vivre i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „O snobizmie

  1. Rzeczpospolita Szlachecka upadała ostatecznie w 1795 roku. Odrodzona w 1918 roku Polska zniosła wszelkie tytuły szlacheckie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s