Kolejny raz o przyjęciu typu herbata

Pani Maria napisała: Rozmowa „o pogodzie” to była taka przenośnia, rzeczywiście – nie pozbawione sarkazmu nazwanie tego, co Pan określił jako „small talk, rozmowa towarzyska”. Wydaje mi się, że 60 minutowe spotkania przy herbacie raczej nie spowodują zbliżenia, tworzenia „wspólnoty”, środowiska. Żeby zaprosić kogoś ciekawego to również trzeba w to włożyć trochę wysiłku, pomysłów. Nie sądzę, żeby na takie spotkania zachcieli przychodzi „ciekawi ludzie”, po to by prowadzić small talk przez niecałe 60 min. Rozmowy towarzyskiej, takiej jak w XIX wiecznych salonach, dziś już nikt nie potrafi prowadzić, nie ma też gdzie się tego nauczyć. Myślę, że dziś należałoby zaproponować ciekawy temat, umieć wzbudzić dyskusję, która raczej trwałaby dłużej niż 60 min. Wówczas goście mieliby cel w uczęszczaniu na takie przyjęcia. Proszę wybaczyć sarkazm, ale przy swoim zdaniu pozostanę.

Ta wypowiedź jest dowodem na to jak daleko dziś jesteśmy od prawdziwego świata savoir vivre. Przyjecie typu herbata to przecież tylko jedno z wielu typów przyjęć, które powinniśmy organizować. Herbata jest przyjęciem na kilka osób i krótko. Spełnia określone cele, pozwala na częstsze spotkania (to tylko godzina), systematyczną wymianę zdań. W dyplomacji w takich przyjęciach uczestniczy się kilka razy w tygodniu.

Kiedyś w życiu prywatnych też każdy ze świata savoir vivre uczestniczył kilka razy w tygodniu. Ten czas dziś ludzie poświęcają na oglądanie telewizji lub serfowanie w internecie.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Przyjęcia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Kolejny raz o przyjęciu typu herbata

  1. Lucy pisze:

    Kto „oddalił się” o świata savoir vivre?
    Jesteśmy społeczeństwem chłopskim. Czy w większości rodzin istniały takie zwyczaje?

  2. Kacper W. M. pisze:

    Odnoszę wrażenie, że herbata jest dobrym rodzajem przyjęcia dla osób, z którymi z jakiś powodów nie chcemy wdawać się w głębokie dyskusje, a jedynie „ślizgać” się po różnych tematach. Jest więc w pewien sposób przyjęciem służącym raczej poznaniu nowych ludzi, niż zacieśnianiu więzi ze starymi znajomymi. Czy to właśnie idea herbaty, czy coś źle rozumiem?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s