Jeszcze raz o szlachcie i klasie średniej

Ten problem wywołała Pani Magda: Panie Doktorze, a czy można powiedzieć, ze w dzisiejszych czasach odpowiednikami szlachty są elity finansowe? Często są to ludzie, którzy osiągnęli sukces w latach 90 i często mają wszystko oprócz dobrych manier, wyczucia piękna. Jak Pan by sklasyfikował dzisiejszych milionerów?

Klasa średnia, która zaczęła przejmować rolę szlachty w początkach XX w. straciła na znaczeniu i zaczęła zanikać w latach siedemdziesiątych XX w., co spowodowało, ze społeczeństwa straciły podmiotowość (i wolność). Role klasy średniej zostały rozparcelowane: część przejął biznes, część politycy, część media (ich właściciele).

Biznes mógłby przejąć funkcję klasy średniej, ale zabrakło mu tego, co tu podstawowe: wolnego czasu, chęci i poczucia misji.

Najczęściej brakuje mu też ważnych czynników; kultury, savoir vivre, szlachetności i bogatego życia towarzyskiego. To życie towarzyskie według wskazań savoir vivre cementowało klasę średnią i powodowało, że mówiła jednym głosem.

Milionerzy zamykają się dziś w swoich małych światkach i żyją dla siebie.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Filozofia savoir vivre. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Jeszcze raz o szlachcie i klasie średniej

  1. Magda pisze:

    Dziękuję za odpowiedź

  2. Konrad Włodarski pisze:

    Czy zatem ludzie chcący odbudować klasę średnią powinni interesować się biznesem? Czytać książki do marketingu i ekonomi?

  3. Raczej założyć firmę.

  4. Konrad Włodarski pisze:

    Sukces lubi ludzi przygotowanych. Ludzie szlachetni zawsze zajmowali się obroną kraju. W czasach neo-imperializmu walka przeniosła się do biznesu. Niestety nie mamy już początku lat 90 i coraz trudniej jest utrzymać firmę. Poza tym bycie biznesmenem to proces. Należy nabyć dużej wiedzy o zarządzaniu, marketingu itd aby mieć zarys, rozumieć rynek i procesy w nim zachodzące.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s