Pies w restauracji

Pani LadyM napisała: Restauracje dla właścicieli czworonogów.
Są takie restauracje w dużych miastach, do których można wchodzić ze zwierzętami, np z psem.
Do takiej restauracji wybrały się dwie panie, w tym jedna z psem. Rzeczony pies, dobrze wychowany, siedział pod stolikiem, upięty na smyczy, która leżała obok niego.
I tu nastąpiły dwie sytuacje, które nie powinny mieć miejsca:
1. W pewnym momencie do psa podeszło jakieś „wolne i swobodne” dziecko i zaczęło psu odpinać smycz. Pani „bez psa” zwróciła dziecku uwagę, że nie wolno, ale do dziecka to nie dotarło. Matka nie zareagowała na to, ze dziecko gdzieś chodzi i zaczepia cudze psy oraz przeszkadza obcym ludziom. (Ciekawe, co by zrobiła, gdyby pies ugryzł dzieciaka w trakcie odpinania smyczy. Są psy, skądinąd łagodne i dobrze ułożone, które nie lubią dzieci.)
2. W pewnym momencie do lokalu weszła bardzo elegancka pani z dużym psem. Pies podszedł do stolika naszych dwu pań i zjadł z talerza resztkę naleśnika. „Pani bez psa” była zbulwersowana. Nie tyle zachowaniem psa, co jego właścicielki. Natomiast druga pani stwierdziła, że to nic takiego i bywając w takich miejscach należy się z tym liczyć.
Otóż uważam, że akurat nie! Jeżeli udajemy się z psem w takie miejsce obowiązkiem naszym jest nad nim zapanować, tak by nie był dla nikogo uciążliwy. (Pomijam już fakt, że pies w miejscu publicznym powinien być w kagańcu, bez względu na jego łagodność, bo tak stanowi prawo.) Analogicznie, jak nad dzieckiem, które zabieramy ze sobą do lokalu

Oczywiście odpowiadamy z dzieci i psy i musimy dopilnowywać, by nikomu nie przeszkadzały, nie zakłócały w żaden sposób. Spokoju.

Dziecko lub pies może zrobić coś nie stosownego i rodzic dziecka czy właściciel psa nie zdąży zareagować by zapobiec temu działaniu. Jest jednak zobowiązany do jak najszybszej reakcji, zmiany sytuacji i powinien przeprosić i, ewentualnie, pokryć szkody.

Ani dziecko a ni pies nie powinni samodzielnie przemieszczać się po sali restauracyjnej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Restauracja, Zwierzęta. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Pies w restauracji

 1. Makary pisze:

  Gwoli ścisłości: prawo nie stanowi, że pies w miejscu publicznym ma być w kagańcu.

 2. Adam Nadelski pisze:

  A ja napiszę prowokacyjnie i przewrotnie: kulturalny człowiek nigdy nie pójdzie do restauracji „dla psów” czy żadnego innego tego typu miejsca. Trzeba zachować minimum zdrowego rozsądku i zdawać sobie sprawę z konsekwencji swoich czynów. Jeśli pójdę celowo do szemranego baru, to jeśli ktoś pijany np. mnie znieważy, to pretensję powinienem mieć przede wszystkim do siebie. Po co tam chodziłem? Idąc tam sam się prosiłem o kłopoty. Jeśli więc ktoś idzie dla restauracji „dla psów”, niech się nie dziwi, że tam śmierdzi, czy że pies może mu zeżreć naleśnika z talerza. Jeśli ktoś idzie do restauracji „dla rodzin z dziećmi”, niech się dziwi, że śmierdzi i słychać naokoło wrzask dzieci. Jeśli ktoś idzie do restauracji „dla wegan”, niech się nie dziwi, że nie zje nic dobrego. Itp. itd. Śmieszą mnie ludzie oczekujący królewskich manier tam, gdzie jest szambo. Zachowujecie się jak dzieci! Nie rozumiecie, że nie można zjeść ciastka i mieć ciastka. Chodzi do takich „nowoczesnych lokali”, to oczekujcie całej tej „nowoczesności” w pełnej krasie, a nie tylko z elementami, które Wam pasują. Co innego, gdybym poszedł do dobrej klasycznej restauracji i tam spotkałoby mnie coś takiego. Wtedy oczywiście reaguję i mam pewność (albo prawie pewność), że obsługa zajmie się problemem i usunie źródło dyskomfortu. Ktoś to musiał w końcu napisać, bo niestety czytając wypowiedzi Czytelników bloga dostrzegam coraz częściej brak rozumienia związków przyczynowo-skutkowych w najprostszych elementach życia codziennego.

 3. jdas pisze:

  Do Pana Makarego
  Prawo ogólnopolskie nie, ale w każdym miejscu obowiązki właściciela względem psa precyzują przepisy lokalne i w wielu miejscach w Polsce kaganiec i smycz dla psa są obowiązkowe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s