Obowiązki ojca chrzestnego

Ten problem poruszył Pan Sebastian: „Jednym z obowiązków ojca chrzestnego jest wspieranie finansowe chrześniaka…” – mogę poprosić o źródło tej opinii? Zawsze myślałem, że funkcje chrzestnych mają wymiar religijny (KPK 872), a nie finansowy.

Tak o tym pisze ks. Mirosław Mikulski w swojej książce o sakramentach:

Kościół tak ceni ziarno wiary zasiane w dziecku w chwili chrztu świętego, że chce je otoczyć troską nie tylko przez rodziców, ale jeszcze jak gdyby przez drugich rodziców, zwanych chrzestnymi. Zatem rodzice chrzestni zobowiązują się do:
a. Modlitwy w intencji chrześniaka do końca swojego życia;
b. Obserwowania życia chrześniaka i roztropnego ingerowania w nie niezależnie od tego ile chrześniak skończył lat (chrzestnym jest się całe życie, a nie tylko na lata dziecięce);
c. Wspieranie rodziców i samego chrześniaka, gdy znajdzie się w biedzie materialnej;
W wypadku śmierci jego rodziców lub rozpadu ich małżeństwa, gdy chrześniak jest jeszcze dzieckiem, nie dopuszczenie do tego, by znalazł się w Domu Dziecka lub rodzinie zastępczej (należy wziąć to dziecko do siebie a jeżeli trzeba, to adoptować)
.

To jest ujęcie katolickie, ale również te zasady podpowiada savoir vivre (szlachetność, prawość). Rodzice chrzestni to przecież „drudzy rodzice”. Przyjmując rolę ojca czy matki chrzestnej bierzemy na siebie zobowiązania takie jakie mają rodzice.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Savoir vivre na co dzień, W Kościele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Obowiązki ojca chrzestnego

 1. Kamil Segment pisze:

  Parokrotnie pisał Pan na swoim blogu na temat służby współcześnie. Coraz więcej ludzi, których na to stać zatrudnia w swoich domach służbę na stałe (z zamieszkaniem). Wśród swoich znajomych spotkałem się już z trzema takimi wypadkami. W związku z tym mam do Pana pytanie, w jaki sposób: 1. Pracodawcy powinni zwracać się do służby i odwrotnie (np. służba przez „pan/pani” a pracodawca na „ty”, wszyscy do siebie na „pan/pani”, czy może pracodawca bezosobowo albo jeszcze inaczej)? 2. Goście pracodawców powinni zwracać się służby i odwrotnie? Byłbym niezwykle wdzięczny za zajęcie się ta kwestią.
  Pozdrawiam.

 2. poczatkujaca dama pisze:

  Moglby pan Doktor analogicznie opisac obowiazki swiadkow slubu? W Polsce ograniczaja sie one praktycznie tylko do dnia samego slubu i wesela, we Wloszech gdzie mieszkam jest calkiem inaczej – tutaj swiadkowie slubu staja sie bardzo waznymi osobami (traktowanymi przy kazdej okazji jak najblizsi krewni, nawet jesli nie sa spokrewnieni z para). Po slubie jesli para ma jakiekolwiek problemy (jako malzenstwo) to do swiadkow nalezy ewentualna pomoc (np proba pogodzenia skloconych malzonkow).

  Jednoczesnie jako stala czytelniczka bloga chcialabym zapytac, czy moglby pan powiekszyc ilosc „najnowszych komentarzy” widocznych po prawej stronie strony internetowej? Z niecierpliwoscia czekam na nowe wpisy i komentarze, obawiam sie, ze wiele z nich mi umyka..

  Pozdrwiam serdecznie.

 3. Telima pisze:

  Interesuje mnie ten temat, bo właśnie zostałam poproszona na chrzestną.
  Dla mnie to wspomaganie, gdy jest w biedzie to nie to samo, co przejmowanie takich obowiązków, jak rodzice. Na ile to mogę z zewnątrz ocenić, rodzicom dziecka, którzy mnie poprosili, powodzi się lepiej ode mnie. Czy wypada porozmawiać o tego typu sprawach? Powiedzieć o swoich ograniczonych możliwościach finansowych?
  Na pewnym katolickim portalu padło ostatnio pytanie o to, czy rodzice mogą od chrzestnej (niespokrewnionej i mieszkającej daleko) oczekiwać, że będzie łożyła na zajęcia dodatkowe dziecka i zabierała je na wakacje. Co Pan na to?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s