Szlachetność – podstawowa charakterystyka

Człowiek, który przyjmuje savoir vivre jako swoją sztukę życia pragnie być nadprzeciętny – zmierza ku wielkości i pięknu nie tylko w rzeczach z natury wielkich, ale również w rzeczach małych, codziennych, wydawałoby się z istoty prozaicznych, starający się zrobić w sposób wielki czy choćby w perspektywie wielkości wszystko, cokolwiek robi.

Pojęcie szlachetności było zawsze obecne w kulturze europejskiej. Szlachetność już od starożytnej Grecji stanowiła cnotę i postawę uznawaną za najbardziej właściwą i chwalebną. Jej kanon, który dotąd pozostał niezmienny określił już ponad trzysta lat przed narodzeniem Chrystusa wielki filozof – Arystoteles.

Człowiek szlachetny to, jak mówił właśnie Arystoteles, człowiek, który uznaje dobro za coś najbardziej pięknego i czyni je dla niego samego, tylko dlatego, że jest piękne. Mówiąc inaczej dobro i piękno stawia zawsze wyżej niż użyteczność. Dla niego użyteczne jest tylko to, co jest dobre i piękne.

Człowiek szlachetny to człowiek w pierwszym rzędzie wspaniałomyślny i wielkoduszny, prawy, skromny, opanowany, łagodny, wyrozumiały, życzliwy, grzeczny, przyjazny, rycerski. To również człowiek posiadający cechę wielmożności, szczodry i hojny.

Powtórzmy: wskazania etykiety mogą się zmieniać wraz ze zmianami zachodzącymi w świecie o tyle tylko o ile nie narusza to w żaden sposób porządku szlachetności, nie pomniejsza jej i nie zakłóca.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Szlachetność. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Szlachetność – podstawowa charakterystyka

  1. Małgorzata pisze:

    Zgodziłabym się z Panem w 100% gdyby nie ostatnie okoliczności, których byłam świadkiem i związane z tym refleksje. Panuje obecnie moda na niskie stoliki kawowe i niskie kanapy. Pewna znajoma mojej znajomej poskarżyła się, że w swoim zaprojektowanym od A do Z przez znanego architekta domu nie może zmienić kanapy na wyższą, odpowiadającą lepiej jej kondycji fizycznej (łatwiej z takiej wstać), a zatem na bardziej użyteczną, bowiem straci wówczas gwarancję na cały projekt (wraz z konstrukcją domu). Zdaniem architekta i wielu współczesnych projektantów piękne są właśnie niskie kanapy i do nich niskie stoliki kawowe (takie o wysokości podnóżka czy pufy), no i cóż począć? Tutaj piękno (pamiętajmy, że piękno jest w oczach patrzącego) przedkłada się nad użyteczność i nic dobrego z tego nie wychodzi, a przynajmniej nie dla chorej na kręgosłup znajomej. To nie jedyny taki przypadek. Patrząc na wiele dzieł współczesnego dizajnu odnoszę wrażenie, że rzeczy te powstały dla samych siebie, niby dla ludzi ale tak naprawdę dla nikogo, tylko po to żeby zachwycić kogoś swoim wyglądem i dobrze się sprzedać. Kiedyś użyteczność stawiałam nad pięknem, potem piękno nad użytecznością, zaś teraz to już sama nie wiem. Gdy widzę te wszystkie dziwaczne krzesła, lampy z kloszami niemal całkowicie zasłaniającymi światło, wazony do których nie da się włożyć kwiatów i całą galerię innych niby pięknych ale całkowicie pozbawionych sensu rzeczy to za Marcinem Wichą pytam siebie, czy to nie było tak, że dizajn miał zmieniać świat na lepsze? Pamiętam stare autobusy miejskie, w środku brzydkie, ale z mnóstwem miejsca dla ludzi i potem nowe autobusy, estetyczne aż miło, ale mieszczące połowę mniej pasażerów. Akurat ten przykład przychodzi mi na myśl, bo pisał tez o tym wspomniany Marcin Wicha, ale podobne przykłady można mnożyć.
    Niebezpiecznie jest twierdzić, że użyteczność decyduje o pięknie, bo najlepszym przykładem skrajnie rozumianej użyteczności były obozy koncentracyjne. Z drugiej jednak strony hołdowanie pięknu z pominięciem cech użytkowych przedmiotów, zwłaszcza codziennego użytku, doprowadza do absurdów. Może jednak należy patrzeć inaczej? Może użyteczność przedmiotów codziennego użytku to właśnie jest to dobro? Ot, zagwozdka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s