Savoir vivre, Boże Ciało i zajmowanie miejsc w kościele

Przybyliśmy do kościoła w Nałęczowie 15 minut wcześniej. Większość miejsc była już zajęta (w ten dzień Msza Św. przed procesją skupia wiernych z wielu niedzielnych Mszy św.), ale kierując się znajomością psychiki polskiego katolika poprowadziłem żonę pod ołtarz i tam pierwsza ławka była wolna. Przed samym rozpoczęciem Mszy św. pojawiła się w kościele niezorganizowana grupa niedołężnych starszych pań (część o kulach), która rozeszła się po całym kościele przystając przy zajętych już ławkach. Ludzie im ustępowali (jak nie ustąpić w Boże Ciało?). Pojawiła się też, już na początku Mszy św. grupa (również niezorganizowana) kobiet w średnim wieku, które poszukując wolnego miejsca przemieszczały się w kierunku ołtarza, a gdy go nie znalazły stanęły przed samym ołtarzem zasłaniając siedzącym widok na ołtarz.

Ostatnio wyszła, moim zdaniem świetna, książką ks. Mirosława Mikulskiego pt. „Sakramenty Święte”. Napisał w niej, między innymi, że wierni udający się na Mszą Św. powinni znaleźć się w kościele przynajmniej na 15 minut przed jej rozpoczęciem (by się do niej odpowiednio przygotować). Tę radę dedykuję szczególnie tym starszym paniom, którym już trudno ustać na nogach. Potrzeba nam wszystkim delikatności i myślenia o innych. Takie przychodzenie w ostatniej chwili i stawanie przy ławce zajętej przez młodszego wygląda na wymuszenie i swego rodzaju moralny szantaż.

Ks. Mikulski zaleca też w swojej pracy byśmy zajmowali takie miejsca w kościele, z których widać kapłana odprawiającego Mszę Św. Jego wypowiedź dedykuję paniom w średnim wieku, które zajmując stojące miejsce pod ołtarzem jakoś nie myślą o tym, że utrudniają życie (religijne) innym.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii W Kościele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s