Czy można siedzieć w kurtce w Kościele?

Pan Jurek napisał: Chciałem zauważyć, że powszechne jest siedzenie w kościele w kurtce (tak w przed- jak i posoborowym). Czy to jest błąd?

To jest błąd tylko z punktu widzenia savoir vivre. Nie ma obowiązku stosowania się do etykiety. Taki obowiązek ma ten kto przyjmuje savoir vivre jako swoją sztukę życia. Katolik jako katolik powinien ubrać się na spotkanie z Panem Bogiem w sposób jak najbardziej uroczysty. Jest to przecież spotkanie z samym Panem Bogiem ( a nie np. spotkanie tylko z papieżem). Jeśli jednak jego najbardziej uroczystym okryciem wierzchnim jest kurtka ubiera się w kurtkę.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii W Kościele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Czy można siedzieć w kurtce w Kościele?

 1. Lucy pisze:

  Czy w pytaniu chodziło o kurtkę jako kurtkę (mniej elegancką od np. płaszcza), czy w ogóle o okrycie wierzchnie? Bez tego ostatniego trudno by było wysiedzieć w polskich warunkach:)

 2. Pani Lucy: to było w odniesieniu do wpisu mówiącego o tym, że savoir vivre podpowiada płaszcze do Kościoła.

 3. ona pisze:

  Pozwolę sobie sprostować.

  Powyższy komentarz pojawił się pod tym wpisem – https://krajski.wordpress.com/2016/10/06/uczennice-ubrane-w-plaszcze-na-lekcjach/

  Wydaje mi się, że w tym kontekście nie chodziło konkretnie o kurtkę, lecz o sam fakt noszenia okrycia wierzchniego w kościele. Bez niego faktycznie ciężko byłoby wytrzymać przez panujące w świątyniach temperatury, nie tylko zimą, jednak co sugeruje zalinkowany przeze mnie wpis – chłód w innych miejscach (liceum, uczelnia wyższa) nie jest usprawiedliwieniem dla płaszczy.

 4. Odpowiadam Ona: Takiego problemu nie poruszałem. Oczywiście w polskich kościołach jest często bardzo zimno i można siedzieć w wierzchnich okryciach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s