Jak mamy wyrażać złość?

Ten problem postawiła Pani Trykotka: Pisał Pan już o tym, że kobieta nie krzyczy w złości. To jak kobieta może wyrażać silną złość? Zauważyłam, że na ogół zdenerwowany mężczyzna nazywany jest „cholerykiem”, „silnym charakterem”, a zdenerwowana kobieta… „histeryczką”.

Ani kobieta ani mężczyzna ze świata savoir vivre nie wyrażaj ani małej ani silnej złości. Nasze emocje przede wszystkim negatywne, ale i pozytywne musimy powściągać. Panowanie nad sobą i ukrywanie emocji to jedna z cnót savoir vivre. Silne emocje powinno się w ogóle wyeliminować. Naszym panem powinien być rozum, a nie emocje.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Komunikacja, Zachowania niewłaściwe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Jak mamy wyrażać złość?

  1. Telima pisze:

    Zaskoczona widzę, że mam kolejny powód, by nie być damą. Nie, nie uznaję krzyku. Ale wyrażanie złości jak najbardziej, oczywiście, jeśli się da, bo nic na siłę. Złość, gniew, smutek, itd. – wszystkie dają nam ważne informacje i ich lekceważenie to nie jest dobra droga. Emocje i tak są, a tłumione wyjdą w różnych chorobach. Bóg stworzył nas nie tylko z darem rozumu, ale też różnych uczuć i jak Pan dobrze wie, emocje nie podlegają ocenie moralnej; nie ma dobrych i złych (tylko przyjemne i nieprzyjemne). Wyobraźmy sobie, że mąż czuje złość do żony o coś, ale tłumi to – czyli w sumie ją okłamuje. A ślubował przecież uczciwość małżeńską.
    Polecam wykład ks. dr. Krzysztofa Grzywocza „Emocje, czy można im wierzyć?” na temat roli emocji i ich relacji z rozumem https://www.youtube.com/watch?v=_5mNeRmMSMg
    Mówi on też o pozytywnych stronach zazdrości.

  2. Chris pisze:

    A co z południowcami, którzy z natury są bardzo ekspresyjni? Ich zwykła rozmowa to dla np. Norwega niemal walka na noże.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s