Co podać na przyjęciu urodzinowym w restauracji?

Pani Aleksandra napisała: Czy w takiej sytuacji – organizowania urodzin w restauracji – powinniśmy jako gospodarze zapewnić „pełne” wyżywienie dla gości, tzn. np. kolację, deser, napoje, czy też można zamówić same przekąski i napoje oraz np. tort, natomiast jeżeli ktoś będzie głodny, to może dodatkowo zamówić coś na własny koszt?

Mamy obowiązek zapewnić pełne wyżywienie tylko tym zaproszonym przez nas osobom, które przyjechały z daleka. Forma przyjęcia urodzinowego jest całkowicie dowolna (może być np. tylko na słodko, może to być przyjęcie typu lampka wina czy herbatka).

Jeśli odbywa się ono w restauracji goście mogą w ramach sprawiania przyjemności jubilatowi ubogacać je zamawiając od siebie coś dodatkowego dla wszystkich.

Można też po np. 2 godzinach oficjalnie zakończyć przyjęcie nie nakłaniając towarzystwa do opuszczenia lokalu i samemu w nim pozostając. Oczywiste jest, że w tej nieoficjalnej część przyjęcia urodzinowego każdy będzie już płacił za siebie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przyjęcia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Co podać na przyjęciu urodzinowym w restauracji?

 1. Dalia pisze:

  Mam pytanie o damy – ciąg dalszy. Proszę o ocenę sytuacji.
  1/ Czy damie wypada lizać loda językiem? Co zrobić, gdy sprzedawcy nie dołączają stosownej łyżeczki? I czy damie w ogóle wypada jeść loda na ulicy (lub: jeść cokolwiek na ulicy)?
  2/ Czy damie wypada prowadzić samochód, czy raczej prawdziwa dama powinna być „wożona”? I czy dama powinna sama tankować samochód?
  3/ Jak ma się zachować kobieta-specjalista, która jest w delegacji ze swoim szefem, i on ją zaprosi na kolację do restauracji, w której byliby we dwoje (podkreślam, że jedynie służbowo). Czy powinna odmówić, czy też nie? Czy damie wypada chodzić do restauracji z obcymi mężczyznami?

 2. Aleksandra pisze:

  Panie Doktorze – bardzo dziękuję za odpowiedź, ta kwestia „nie dawała mi zasnąć”. O zasadzie, że należy zapłacić za pełne wyżywienie wiedziałam, natomiast tutaj raczej nie będzie takich osób. Nie wzięłam pod uwagę tego, że goście mogą też coś kupować dla wszystkich, a w zasadzie sama tak zrobiłam ostatnio, kiedy byłam na urodzinach koleżanki. W żadnym wypadku jednak nie zamierzam na to liczyć.

 3. Monika pisze:

  Jak w takim razie elegancko zakończyć takie przyjęcie, żeby potem pozostać w lokalu? Przecież nie powiemy: „Uwaga uwaga, od teraz wszyscy płacą za siebie!”, ale jeśli nie damy jakoś wyraźnie znać, to goście będą pewnie oczekiwać, że będziemy za nich płacić…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s