Czy naukowcy powinni jeść posiłek z młodzieżą?

Pani Aldona napisała: Mam do Pana pilne pytanie w związku ze zbliżającym się wyjazdem. Otóż pracuję jako opiekun tzw. wakacyjnych obozów naukowych dla młodzieży w wieku 12-15 lat. Zajęcia i warsztaty prowadzą naukowcy z uczelni (profesorowie i doktorzy), będzie z nami także dwóch pedagogów. Pytanie jest następujące. Organizator zaplanował coś w rodzaju „naukowych lunczy” – młodzież podczas posiłków oglądałaby filmy naukowe, komentowane na bieżąco przez naukowców. Tym samym prowadzący zjedliby posiłek dopiero po zakończeniu „seansu” i zajęć, a więc dopiero gdzieś ok. 16:00-17:00, w osobnym pomieszczeniu. No i tu jest kolejny problem, bo to „pomieszczenie” to taka kanciapa za kuchnią, jest tam pełno jakichś gratów. Oczywiście właściciele pensjonatu zapewniali, że to częściowo usuną, a stół nakryją białym obrusem. Generalnie chodzi o to, żeby zapewnić swobodną atmosferę przy posiłku i jednej, i drugiej stronie. Ja nie jestem jednak do tego przekonana. Moim zdaniem ci naukowcy powinni zjeść posiłek razem z dziećmi, opiekunami i pedagogami, czyli ok. 13:00, nie wiem też, czy osobne pomieszczenie za kuchnią to taki dobry pomysł. Ale jak twierdzi organizator pracownicy naukowi muszą się dostosować bo on im za to płaci, i że te „naukowe luncze” zawsze cieszyły się dużym powodzeniem.

Demokracja to jest ustrój polityczny, którego dzisiaj zresztą nie ma. Dziś jest ewidentnie ustrój nazywany już przez Arystotelesa oligarchicznym (który jest, według tego filozofa, patologią ustroju arystokratycznego), w którym rządzi wąska grupa (posłowie, ministrowie, prezydent itd. są z tej grupy, bo tylko z niej można ich w praktyce wybrać; bywały monarchie, np. w Polsce, gdzie króla też wybierano). Dominuje natomiast ideologia demokratyzmu, w ramach której równa się wszystkich ze wszystkimi we wszystkich porządkach, miesza wszystkie warstwy społeczne, neguje autorytety, likwiduje lub zaciemnia hierarchię społeczną.

Tak w savoir vivre jak i w etykiecie biznesu (w istocie etykiecie instytucji) podkreśla się wagę hierarchii i określa wskazania, które ją uwypuklają, podtrzymują i powodują, że jest manifestowana.

Wskazania te dotyczą, między innymi, ubioru, stołu, tytułowania, dystansu.

Gdy studiowałem w Akademii Teologii Katolickiej jadalnia była na uczelni wspólna dla wszystkich (były problemy lokalowe), ale profesorzy mieli oddzielny stół w strefie, w którą studenci nie wchodzili. Studenci odbierali obiady z okienka, a profesorom podawano do stołu, zupę w wazach, dania na półmiskach. Podobnie powinno być na obozach opisanych przez Panią Aldonę

W podręcznikach etykiety biznesu podkreśla się, że praktyka biznesowa potwierdza, że takie „drobiazgi” maja znaczy wpływ na funkcjonowanie instytucji i przynoszą wiele pozytywnych owoców. Najgorsze co może się zdarzyć to rozprężenie dyscypliny spowodowane spoufalaniem się. Szczególne dotyczy to nastolatków.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Etykieta biznesu (nstytucji). Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Czy naukowcy powinni jeść posiłek z młodzieżą?

 1. Aldona pisze:

  Dziękuję, Panie doktorze, za szybką odpowiedź!
  W ogóle dziękuję za tego bloga, który jest dla mnie miłą lekturą, z której mogę się w dodatku wiele nauczyć.
  Dodam (może Pan nie zwrócił na to uwagi w moim tekście), że to pomieszczenie to bardziej taka komórka gospodarcza za kuchnią (widziałam…), dzieci będą jadły natomiast w jadalni (bo jest ich więcej). Nie odniósł się Pan jeszcze do pory posiłku, bo np. moim zdaniem, powinni jeść w tym samym czasie, co młodzież, a nie kilka godzin później… nie wiem, czy SV coś na ten temat mówi, czy nie – ale czy wypada, żeby naukowcy (być może głodni…) de facto prowadzili warsztaty (komentarze do filmów), podczas gdy dzieci i opiekunowie będą jedli…? Czy organizator ma rację, mówiąc, że to ich praca i nic się nie stanie, gdy zjedzą kilka godzin później…?

 2. Panie Stanisławie, muszę tu jednak dorzucić od siebie kilka groszy. Obecny ustrój nazywany demokracją to w rzeczywistości nie tylko oligarchia, choć posiada wiele cech oligarchicznych (ja bardziej zaznaczyłbym wszechwładzę bankierów i lobbystów niż posłów albo prezydenta), ale ma także cechy typowe dla monopartii (w tym przypadku: wiele partii o niemal jednakowych programach i w efekcie wybór między podobną, jeśli nie identyczną na wielu polach polityką), ochlokracji (promującej zawsze antykulturę) anarchii (niekarana korupcja i marnotrawstwo pieniędzy publicznych), a także totalitaryzmu (brak równości wobec prawa, ograniczanie wolności wypowiedzi, wolności osobistej, brak ochrony własności prywatnej, brak możliwości do ochrony własnego życia i mienia) itd.

  Cały czas powtarzam na swoim blogu, że jeśli np. w Szwecji rodzina Wallenbergów ma na własność masę firm wytwarzających 1/3 krajowego PKB i w efekcie posiadają oni większą siłę oddziaływania niż cały Riksdag, to jest to właśnie oligarchia, a nie demokracja.

  Pozdrawiam serdecznie

 3. Paulina Caban pisze:

  Szanowny Panie Stanisławie,
  Proszę Pana o poradę na zaistniałą okoliczność. Zostałam zaproszona na uroczystość urodzinową przez kapłana-zakonnika. Jakim prezentem poleciłby Pan obdarować wyżej wymienioną osobę duchowną? Będę bardzo wdzięczna za szybka odpowiedź, gdyż mam termin do końca tygodnia.
  Z wyrazami szacunku,
  Paulina Caban

 4. Aretta B. pisze:

  Zachowanie organizatorów uważam za zdziczenie obyczajów, które z SV nie ma nic wspólnego. Nie może być tak, że pracujący ciężko z młodzieżą przez cały dzień naukowcy nie mają przerwy na lunch, co więcej, gdy inni ją mają, oni są zmuszeni „zabawiać” towarzystwo, które je na ich oczach (uczniowie, opiekunowie, nauczyciele), sami jedząc dopiero po szkoleniu (zapewne wtedy, gdy inni będą jeść już podwieczorek). Wtedy zaprosi się ich łaskawie na zaplecze kuchni. Rozwiązanie: wszyscy jedzą o jednej porze, na jednej sali, tylko osobny stół (ewentualnie).
  Czemu ma służyć oddzielna sala, Panie Doktorze, uprzejmie proszę o wyjaśnienie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s