Co tutaj nie zagrało?

Takie pytanie postawiła Pani Ola w odniesieniu do poniższego filmiku

Na filmiku tym widać 4 (słownie: cztery) błędy popełnione przez Agatę Dudę i jeden przez Melanię Trump.

Zacznijmy od ubioru. Kreacja polskiej Pierwszej Damy krój ma bez zarzutu, ale jej kolor jest zbyt ostry. Powinien być czarny lub biały lub pastelowy (to jest lato i kolory powinny być bardzo delikatne). Kreacja amerykańskiej Pierwszej Damy nie jest poważna jak na takie wydarzenie, zbyt kolorowa i nie powinno być odsłoniętych ramion.

Sytuacja jest służbowa (to nie jest prywatny savoir vivre, tu liczą się stanowiska; obowiązuje też hierarchia gospodarze – goście). Lista ważności jest zatem następująca: Andrzej Duda prezydent gospodarz, żona Dudy – Pierwsza Dama gospodyni, Donald Trump – prezydent gość, żona Trumpa – Pierwsza Dama gość.

Gdyby spotkali się na neutralnym gruncie hierarchia byłaby inna.
Prezydent jest ważniejszy od Pierwszej Damy. Pierwsza Dama w takich sytuacjach to stanowisko niższe niż stanowisko Prezydenta.

Kolejność powitania powinna zatem być następująca:
Andrzej Duda podaje rękę Trumpowi,
Agata Kornhauser-Duda podaje rękę Trumpowi, Andrzej Duda podaje rękę Melanii Trump. Agata Kornhauser-Duda podaje rękę Melanii Trump.

Pozostałe błędy Agaty Kornhauser-Dudy:

podała rękę najpierw Melanii Trump;
zignorowała wyciągniętą do niej rękę Trumpa (gdy ktoś wyciąga do nas rękę należy ją uścisnąć nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że złamał wskazania precedencji);
za bardzo zbliżyła się do Melanii Trump naruszając w ten sposób jej strefę prywatną;

konsekwencją tego błędu było podanie ręki zgiętej w łokciu (powinna być wyprostowanie) i zmuszenie Melanii Trump, by też zgięła rękę w łokciu.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Protokół dypolomatyczny. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

18 odpowiedzi na „Co tutaj nie zagrało?

 1. LinguaLatinaSuperbaEst pisze:

  ” Kreacja amerykańskiej polskiej damy” kogo?

 2. Chris pisze:

  Właśnie miałem zapytać o to samo!
  Proszę jeszcze o wyjaśnienie: na gruncie towarzyskim najpierw wyciąga rękę gospodyni do żony gościa, potem gospodyni do gościa, potem gospodarz do żony gościa, a potem gospodarz do gościa?

 3. Panu Chrisowi: tak

 4. Dziękuję. Poprawiłem.

 5. Marianna Turlejski pisze:

  Sent from my iPhone

 6. Kasia pisze:

  Super! Prosimy więcej komentowania aktualnych wydarzeń pod kątem SV 😀

 7. jdas pisze:

  Ja bym dodał jeszcze dwa błędy:
  1. Prezydent Trump ma za długie rękawy w marynarce.
  2. Obaj prezydenci nie mają złożonych nota bene „po prezydencku” białych poszetek.

 8. Marianna pisze:

  Wszyscy sie zachwycaja kreacjami Pierwszych Dam ale dla mnie sa nie na miejscu. Pani Melania Trump ma ladna suknie ale absolutnie nie pasuje dla Pierwszej Damy z oficjalna wizyta. I te odkryte ramiona? Dziwne i wszyscy sie zachwycaja. A ten rozowy kolor? taki ostry az oczy bola. O co tu chodzi?

 9. Funky pisze:

  Czy aby na pewno uznajemy to za oficjalne służbowe pożegnanie? Czy wtedy objęcie Prezydenta Dudy przez Prezydenta Trumpa nie będzie także błędem? Wystąpiła głupia sytuacja kiedy Pani Agata Duda mogła po prostu nie zauważyć ręki Donalda Trumpa 😉 i teraz wszyscy o tym trąbią zamiast o kwestiach poruszanych w przemówieniu 😦

 10. Panna Ania pisze:

  A czy włosy pani Trump nie powinny być w takiej sytuacji upięte?

 11. teeoth pisze:

  Dziwne, że wszystkie nazwiska pisze Pan wraz z imionami, a prezydent USA to po prostu „Trump”. Czy zachowanie tytulatury nie brzmiałoby lepiej? Pod tym względem skrajnie konserwatywnie jest np. w „Najwyższym Czasie”.

 12. Pani Annie: ma Pani rację. O tym zapomniałem.

 13. Panu Funky: tutaj jest blog o etykiecie.

 14. Uszanowanie Państwu !

  Pierwsza dama nazywa się Agata Kornhauser-Duda. Warto w tym momencie pochylić się nad wpisem z blogu „savoir vivre i nowa klasa średnia” z 18 czerwca tego roku, gdzie dyskutowany jest problem pomijania członu nazwiska panieńskiego w korespondencji:

  „Bratowa Pani Wandy popełniła, wysyłając zaproszenie z błędnymi nazwiskami błąd, który najlepiej nazwać niewybaczalnym (oczywiście wybaczyć trzeba), błąd, który jest znakiem lekceważenia rodziny Pani Wandy, braku szacunku, braku klasy wysyłających zaproszenia.”

 15. Ja tutaj nie kieruję do nikogo zaproszenia. Mój tekst nie jest skierowany do Agaty Kornhauser-Duda. To jest tekst publicystyczny i w takim tekście autor ma prawo stosować czytelne dla wszystkich skróty.

 16. Uważam, że gdyby napisał Pan, w prywatnej korespondencji: rodzina Dudów, to wszystko byłoby w porządku. Niestety, jeżeli ktoś w publicznej wypowiedzi przekręca nazwisko Pierwszej Damy to jest to „znakiem lekceważenia (…), braku szacunku, braku klasy „. Co się odnosi do Pierwszej Damy, odnosi się też to Polski.

  Mówi Pan, że w teksie publicystycznym może Pan sobie pisać co chce i jak chce. Jest w tym jakiś sens, ale to „mienie prawa” jest przepaścią oddzielone od szlachetności.

 17. Mogę powiedzieć tylko jedno: przesadza Pan. Pójdę jednak Panu na rękę szanując Pana nerwy. Poprawiłem.

 18. nakreche pisze:

  „Mogę powiedzieć tylko jedno: przesadza Pan. Pójdę jednak Panu na rękę szanując Pana nerwy. Poprawiłem.”

  Szanowny Panie Doktorze, nie tylko daje Pan rady dotyczące wspaniałomyślności, ale również daje Pan temu wyraz w swoich czynach tutaj – na blogu. Najwyższy szacunek i sympatia z mojej strony!
  RU

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s