Młodzi ludzie też chorują

Napisał o tym, w związku z wpisem o ustępowaniu miejsc w tramwaju, ktoś podpisany jako „Ja”: A co jeżeli ktoś młody jest chory/niepełnosprawny, czego nie widać na pierwszy rzut oka? Wciąż nie rozumiem, jakim prawem ktoś ocenia po pozorach osobę, którą widzi pierwszy raz w życiu i nic o niej nie wie? Zrozumcie w końcu, że młodzi ludzie też chorują.

Niestety chory/niepełnosprawny siedzący w tramwaju, którego choroby czy niepełnosprawności nie widać musi się liczyć z tym, że gdy stanie obok niego ledwo trzymająca się na nogach stulatka zostanie negatywnie oceniony przez otoczenie, że może niekiedy usłyszeć przykre słowa.

Czy może coś zrobić by tego uniknąć?

Postawa heroiczna: ustąpić.

Postawa unikania: nie zajmować miejsc z brzegu, w miarę możliwości jeździć w takich porach, gdy w autobusach są wolne miejsca.

Postawa pogodzenia się z realiami: czytać książkę i nie widzieć i nie słyszeć.

Jaką postawę tu wybrać?

Oto jest pytanie.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Savoir vivre na co dzień i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Młodzi ludzie też chorują

  1. taka sobie zuzia pisze:

    W autobusach i tramwajach, to jakoś tak bywa, że dżentelmeni są, tylko wolnych miejsc brakuje… Bardzo dobrze rozumiem Panią/Pana Ja. Niestety, tak to jakoś jest, że zdrowy robi wszystko, żeby wyglądać na chorego, iść na rentę i nie pracować, nic nie musieć; a chory robi wszystko, żeby żyć normalnie, trzymać się aktywności zawodowej i towarzyskiej jak najdłużej. Zdrowych jest o wiele więcej niż chorych. Niestety, to tu ma Pan/Pani odpowiedź, dlaczego jesteśmy traktowani jak zdrowi, nie wychowani i użalający się nad sobą hipochondrycy i symulanci, którym nawet się nie chce ustąpić komuś miejsca. Można żyć z chorobą, albo pozwolić jej żyć z nami… Zawsze, jeśli tylko mogę, wybieram postawę heroiczną.

  2. Karolina S. pisze:

    Wydaje mi się, że nie powinniśmy od razu zakładać, że ktoś zajmuje miejsce bezprawnie, chociaż po nim tego nie widać. Takie złośliwe komentarze są małoduszne.

  3. S. pisze:

    @Karolina S.:Dokładnie. Powinni uczyć tego już w przedszkolu: „Nie znasz – nie oceniaj.” @taka sobie zuzia: A co, jeżeli ktoś nie może ustąpić? Tak samo ja mogę powiedzieć, że te wszystkie starsze osoby użalają się nad sobą, albo są hipochondrykami i symulantami. W większości krajów nie ma przecież zwyczaju ustępowania miejsca starszym i ludzie jakoś tam żyją. Starsi również. Im też można powiedzieć: „Można żyć z chorobą, albo pozwolić jej żyć z nami…”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s