Czy to kobiety powinny gotować?

Ten problem poruszył Pan Kamil Segment: Czy uważa Pan (opierając się na zasadach savoir vivre), że przygotowanie posiłków, urządzanie przyjęć i wszystko co z tym związane, powinno być raczej domeną kobiety niż mężczyzny? W swoich wpisach wspomina Pan stosunkowo często o gotowaniu, przygotowywaniu rozmaitych wydarzeń z elementami kulinarnymi itp., ale zawsze kontekst jest jeden: to Pan gotuje i przygotowuje. Ja jestem osobą konserwatywną i uważam, że tym powinna zająć się kobieta. (Nie odnoszę się oczywiście do Pana personalnie, tylko piszę ogólnie, uniwersalnie). Owszem – najlepszymi kucharzami świata są mężczyźni, owszem – najlepsze restauracje mają męskich szefów kuchni, owszem – mężczyźni rozwijają świat smaków, ale jednak w codziennej praktyce to kobieta odpowiada za „część gastronomiczną”. Jeśli mężczyzna lubi gotować, sprawia mu to autentyczną przyjemność lub chce sprawić przyjemność swojej kobiecie, może – od czasu do czasu – coś ugotować, ale nie powinno być to regułą. Kuchnia w domu to miejsce dla kobiety a nie dla mężczyzny. A mężczyzna znajdzie o wiele więcej przyjemności w zabraniu swojej damy do eleganckiej restauracji co jakiś czas.. Bardzo proszę o Pana komentarz w tej sprawie.

Gotuję bo lubię gotować. Lubię też być rycerzem swojej damy (służyć jej). Poza tym pracuję przede wszystkim w domu, a żona wraca do domu z pracy o 17,00. W tej sytuacji tylko ja mogę gotować (w soboty jednak też gotuję). W każdym małżeństwie o podobnej sytuacji powinien gotować mężczyzna.

Dama to jest osoba, która nie powinna być kucharką. Jest kucharką, gdy zmuszają do tego warunki. Gdy nie chodzi do pracy, a nie ma możliwości zatrudnienia służby oczywiste jest, że gotuje.

Gdy oboje pracują i kobieta lubi i umie gotować to gotuje. Mężczyzna powinien jednak swoją damę odciążać szczególnie wtedy, gdy jest bardzo zmęczona albo gotując albo zapraszając ją do restauracji.

Panowie czy serce was nie boli, gdy wasze damy niszczą swoje śliczne rączki przy garach jak jakieś kuchty?

Tradycyjnie kobieta zajmowała się domem, a mężczyzna majątkiem i polowaniem. Tak było jednak wtedy, gdy mężczyzna był prawdziwym mężczyzną, a kobieta prawdziwą kobietę.

Dziś mało jest prawdziwych kobiet, bo mało jest prawdziwych meżczyzn.

W przeszłości kobiety często przejmowały męskie funkcje, gdy meżczyzny zabrakło. Gedy jednak zabrakło kobiety mężczyzna też musiał przejmować jej funkcje.

Poza tym musimy brać również pod uwagę sytaucje wyjątkowe, gdy kobieta odkrywa w sobie i realizuje z pasją jakieś wielkie talenty. Dobry jest tu przykład Agaty Christie. W pewnym momencie zarabiała ona miliony na miesiąc i zarazem robiła wciąż coś, co sprawiało jej radość. Zapędzenie jej do kuchni byłoby nieporozumieniem. Gdyby nie mieli służby mąż powinien gotować.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Być damą, Filozofia savoir vivre. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Czy to kobiety powinny gotować?

 1. Panna Ania pisze:

  Szanowny Panie Doktorze,
  proszę mi powiedzieć jak należałoby się zachować w sytuacji, gdy ktoś obcy zaczyna nas obrażać? Proste zwrócenie uwagi „proszę mnie nie obrażać”, nie pomogło. Wręcz przeciwnie, zostałam jeszcze bardziej zaatakowana słysząc że jestem niekulturalna i nieuprzejma. Szanowny doktorze, tymi osobami na pewno nie były damy. Bardzo prosilabym o radę.

 2. LadyM. pisze:

  Wydaje mi się, że wypowiedź Pana Segmenta i zasady, którym hołduje nie maja nic wspólnego z zasadami sv.
  SV nic do tego, kto przygotował potrawy, które znajdą się na stole. Równie dobrze mogą pochodzić z cateringu np.
  Natomiast wydaje mi się, że Pan Segment, żeby nie wiem jak studiował Pana bloga to i tak dżentelmenem nie będzie. Ponieważ Pan Segment lekceważy kobiety ( w tym prawdopodobnie własną żonę) Ten fragment: „Kuchnia w domu to miejsce dla kobiety a nie dla mężczyzny.” świadczy o tym, że uważa kobiety za gorszy gatunek. Oraz przyjemności należą się mężczyznom, a kobietom obowiązki ” A mężczyzna znajdzie o wiele więcej przyjemności w zabraniu swojej damy do eleganckiej restauracji co jakiś czas.”
  Bo kto powiedział, że dla kobiety przygotowywanie posiłków dla rodziny to przyjemność. Niestety, najczęściej obowiązek, ponieważ wielu mężów reprezentuje stanowisko pana Segmenta.

  Oczywiste jest, że jeżeli kobieta nie pracuje zawodowo, to ona zajmuje się domem, w tym gotowaniem. I na tym polega jej wkład w utrzymanie rodziny.
  Natomiast jeżeli oboje pracują zawodowo, to obowiązki domowe powinny być dzielone w stosunku do czasu i możliwości, żona nie może być służbą jaśnie pana męża.

  I uwaga jeszcze w temacie mistrzów kuchni: ogólnie wiadomym jest, że jeżeli do danego stanowiska pretenduje mężczyzna i kobieta, to zawsze wygrywa mężczyzna, nawet jeżeli merytorycznie i zawodowo jest gorszy. I dlatego większość mistrzów kuchni to mężczyźni. Ponieważ taki mistrz jest nie tyle kucharzem, co kierownikiem. On nie klepie kotletów, nie obiera ziemniaków, nie myje jarzyn, nie kroi cebuli. On zarządza i pilnuje całości.

 3. Telima pisze:

  Nie podoba mi się takie ocenianie osoby nieznanej, a raczej znanej z jednego wpisu. Krytykować wypada negatywne zjawiska.

 4. Makosza pisze:

  Szczęście, że mój tata miał luźny czas pracy i inne podejście do tego, czy kuchnia to miejsce tylko dla kobiety. Jak wracałam z bratem do domu to tata był już w kuchni. My nakrywaliśmy do stołu i czekaliśmy aż obiad będzie gotowy. W tym czasie zawsze rozmawialiśmy, co w szkole, co będziemy robić w weekend, czasami graliśmy w państwa miasta. Miłe wspomnienia. Mama miała stały czas pracy i w domu była o 16 godzinie. Na szczęście musiała tylko odgrzać sobie obiad. Kuchnia to miejsce w domu a dom to miejsce rodziny. Każdy może ugotować, pozmywać itd. Podział obowiązków to indywidualna sprawa każdej pary, nie mówiąc o tym, że są mężczyźni, którzy lubią gotować i robią to bardzo dobrze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s