Kogo nie musimy zapraszać na wesele?

Pani Małgorzata napisała: Dwa lata temu wzięliśmy ślub i zależało nam, aby nikogo nie urazić. Na przyjęcie zaprosiliśmy całą rodzinę oraz najbliższych przyjaciół, z którymi utrzymywaliśmy regularny kontakt. Było to kilka osób poznanych w klasie licealnej, na studiach lub w instytucjach muzycznych. Pozostałym znajomym (z którymi utrzymywaliśmy życzliwe relacje, ale z którymi widywaliśmy się rzadko, gdyż nasze ścieżki rozeszły się) wysłaliśmy zaproszenia jedynie na uroczystość w kościele (która była dla nas najważniejsza, i którą chcieliśmy dzielić z jak najszerszym gronem życzliwych nam osób). Wszystkich, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, obdarowaliśmy specjalnie zamówionymi na tę okazję smakołykami.
Dzisiaj, po dwóch latach od uroczystości, usłyszałam jednak komentarz, który bardzo mnie dotknął. Mianowicie jeden z klasowych kolegów ocenił nasze zachowanie jako „wartościowanie znajomych z klasy” i „dzielenie ich na lepszych i gorszych”, ponieważ kilka osób dostało zaproszenia na przyjęcie, a pozostali nie. Czy rzeczywiście zachowaliśmy się nietaktownie? Czy tego typu uwagi są w ogóle dopuszczalne?
Dodam, że ze wspomnianym kolegą utrzymywałam w przeszłości serdeczne relacje, ale od kilku lat (pomimo kilku propozycji z mojej strony) nie udało nam się spotkać (chyba że przypadkiem na ulicy) i nasza znajomość ograniczała się w zasadzie do kontaktów wirtualnych.
Nie dysponowaliśmy też budżetem, który pozwoliłby nam zaprosić wszystkich znajomych z klasy, a osobiście preferujemy bardziej kameralne przyjęcia.

Zachowanie Pani Małgorzaty i jej męża była bez zarzutu. Mamy obowiązek zaprosić na wesele tylko najbliższą rodzinę, oraz te osoby wobec których mamy tzw. zobowiązania towarzyskie (np. one zaprosiły nas na swój ślub lub mamy z nimi bliskie i częste kontakty przyjacielskie). Jeśli zapraszamy na ślub jeszcze inne osoby to jest nasz wybór i ktoś wobec kogo nie mamy zobowiązań towarzyskich i którego nie zaprosiliśmy nie może o to mieć pretensji. Zachowanie kolegi Pani Małgorzaty było niestosowne (ujmując ten problem delikatnie).

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ślub i wesele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Kogo nie musimy zapraszać na wesele?

  1. Małgorzata pisze:

    Serdecznie dziękuję za odpowiedź!

  2. Azalia pisze:

    Mamy obowiązek zaprosić najbliższą rodzinę? A co jeżeli z kimś z rodzeństwa mamy konflikt-w chwili brania ślubu od 15 lat, zero kontaktów itp. Wcześniejsze święta typu imieniny i urodziny oddzielnie, brat życzeń. Konflikt nie zażegnywalny. Czy ociekająca fałszem pokazówka jest zgodna z sv?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s