Czy etykieta biznesu funkcjonuje poza pracą?

Ten problem zgłosił Pan Piotrek: W sytuacji kiedy spotykamy prezesa czy też kierownika prywatnie np. podczas zakupów kto komu i kto pierwszy i czy można nic nie mówić? Rozumiem że jakaś hierarchia w pracy jest, ale czy to tyczy się też życia prywatnego?

Etykieta biznesu (instytucji) obowiązuje tylko w ramach wykonywania obowiązków służbowych i kontaktów służbowych (które mogą być przecież poza godzinami pracy). Kontakt, który nie jest kontaktem służbowym jest kontaktem prywatnym, a w ramach takiego kontaktu obowiązuje etykieta towarzyska.

Jednak znamy człowieka, a zatem go witamy i w etykiecie towarzyskiej obowiązują tytuły zawodowe/związane ze stanowiskiem (a zatem mówimy np. „panie dyrektorze”).

Kobieta może być w pracy osobą „B”, bo jest podwładną pana X, gdy jednak spotkają się po pracy to on jest osobą „B”, bo ona jest kobietą, a on „tylko” mężczyzną.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Etykieta biznesu (nstytucji). Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Czy etykieta biznesu funkcjonuje poza pracą?

  1. Barbara pisze:

    Chciałabym poprosić o pomoc w następującym problemie. Od pewnego czasu na narady służbowe przychodzi pan, który wypowiada niewybredne, chamskie komentarze, często dotyczące kobiet. Dodam, że po spotkaniach albo w trakcie przerw używa nawet wulgaryzmów. Dla mnie szokiem jest to, że nikt mu nie zwrócił uwagi. I moje pytanie: do kogo należy zdyscyplinowanie tego pana? Najwyższa rangą i gospodarzem spotkania jest kobieta ok. 45 lat, niżsi rangą mężczyźni w różnym wieku oraz ja. Żałuję, że nie odezwałam się wcześniej, bo teraz sytuacja jest trudniejsza niż na początku. Dodam, że panów bardzo bawią takie „żartobliwe” komentarze, choć moim zdaniem powinni stanąć w obronie kobiet, skoro gospodyni nie reaguje. Czy wypada, abym zabrała głos w tej sprawie na spotkaniu, np. że już długo znosimy te niewybredne wypowiedzi i że czas z tym skończyć?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s