Jak usadzać gości

To pytanie zadał Pan Łukasz N.: Jak powinno się sadzać gości przy stole na rodzinnym spotkaniu, bo wydaje mi się, że nie obowiązują wtedy takie reguły jak np. na weselu czy innym oficjalnym przyjęciu. Czy jako gospodarz powinienem siedzieć na szczycie stołu, czy powinienem to miejsce oddać, jako bardziej honorowe, Tacie lub Teściowi, gdzie posadzić Rodziców, a gdzie Teściów, albo siostrę z rodziną. Wiem, że jak w domu rodzinnym przyjmowaliśmy jakiegoś zacnego gościa to Tata sadzał go na szczycie stołu, a sam siadał po jego prawej stronie – czy tak powinno być?

Na miejscu gospodarza siada zawsze prezydent Polski. W innych wypadkach można kogoś tak posadzić jeśli chce się go w sposób szczególny i wyjątkowy uhonorować. Normalnie zasada jest taka, że po prawej stronie gospodyni sadzamy najważniejszego gościa płci męskiej, a jej lewej stronie gościa nr 2, po prawej stronie gospodarza zonę gościa nr 1, a po jego lewej stronie zonę gościa nr 2. Gość numer trzy siada obok zony gościa nr 1, a gość nr 4 obok żony gościa nr 2 itd.

Za gościa nr 1 należy uznać tatę, a za gościa nr 2 teścia, za gościa nr 3 męża siostry (usiądzie on obok mamy, która będzie siedziała po prawej stronie gospodarza).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Precedencja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Jak usadzać gości

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s