W jakich sytuacjach mówić „dzień dobry”

Ten Problem zgłosił Pan Paweł: Ja przyswoiłem taką zasadę, że jak gdzieś wchodzę i widzę, że nikt mojego wejścia nie zauważył (w 90% tak jest) to po prostu nic nie mówię a „dzień dobry” mówię dopiero sprzedawcy gdy nawiążę z nim pierwszy kontakt. Niestety ostatnio zarówno sprzedawca jak i jej znajoma klientka zarzuciły mi chamstwo, tzn. rozmawiając ze sobą skomentowały moje wejście (oczywiście nie mówiąc personalnie o mnie, ale wiedziałem, że o kogo może chodzić – obydwie były starszymi paniami a ja mam 25 lat). No cóż, ja raczej swoich zasad nie zmienię, takie mam przyzwyczajenie – puste „dzień dobry” rzucone ot tak w próżnię bez odzewu uważam za bezsensowne.

W dużych miastach mówimy „dzień dobry” tylko osobom, które znamy. W sklepie witamy się z jego obsługą, gdy nawiążemy kontakt wzrokowy (lub składamy zamówienie).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przywitanie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „W jakich sytuacjach mówić „dzień dobry”

  1. Telima pisze:

    Dziwi mnie, że Pan pyta, a jednocześnie zaznacza, że nie zmieni przyzwyczajeń. A gdyby się okazało, że są niewłaściwe? Gdy wchodząc do sklepu powie się dzień dobry nie widząc sprzedawcy, to jest szansa, że się on właśnie ujawni i podejdzie.

  2. Adam pisze:

    Pani Telimo, mój wpis nie miał charakteru pytającego, po prostu skomentowałem. Jednakże bardzo mi miło, że mój komentarz zyskał odzew ze strony Pana Krajskiego. Różne są sytuacje w sklepach, czasem mówię „dzień dobry” od razu po wejściu do wszystkich, czasem nie – zależy od momentu. Ale uważam, że nie powiedzenie „dzień dobry” nie upoważnia nikogo do ostentacyjnych uwag. Owszem brak „dzień dobry” może być niekiedy niestosowny, ale komentowanie tego braku jest niestosowne o wiele bardziej – tak mi się przynajmniej wydaje. Nie jestem oczywiście specem od Savoir-Vivre i pewnie większość z tych zasad jest mi obca – oceniam po prostu chłodnym okiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s