Świat savoir vivre i świat mody – mała powtórka

Pani LadyM napisała: W myśl jakiej zasady wymyślił Pan, że marynarka musi być jaśniejsza niż spodnie oraz dlaczego krawat ma być „wąski” skoro od dawna nie nosi się wąskich krawatów.

Nigdy niczego na tym blogu nie wymyślam. Z reguły podaję wskazania, które bezwzględnie obowiązują i które możemy znaleźć w dobrych podręcznikach savoir vivre czy etykiety biznesu z różnych krajów oraz w podręcznikach protokołu biznesu.

Czasami, gdy problem jest nietypowy i nie ma takich zapisów postępuję tak jak powinienem czyli wyciągam wniosku z zasadami savoir vivre czy etykiety biznesu w taki sposób, by rozwiązanie problemu było w duchu savoir vivre.

Trochę uprościłem.

Ogólnie rzecz biorąc zasada doboru ubioru sportowego koordynowanego jest taka: marynarka we wzorek spodnie w innym kolorze.

Męski ubiór sportowy koordynowany, klasyczny, tradycyjny to jednak czarne spodnie i jaśniejsza marynarka lub, ewentualnie, spodnie ciemniejsze od marynarki.

Dlaczego?

Bo tak przez cały XX w. się ubierano.

Dlaczego?

Bo zestaw: spodnie jaśniejsze od marynarki jest dobry tylko dla mężczyzn o nogach zdecydowanie dłuższych od tułowia, a większość mężczyzn ma nogi krótsze od tułowia.

Oczywiście każdy mężczyzna może założyć spodnie jaśniejsze od marynarki, ale, po pierwsze, z reguły będzie źle wyglądał, po drugie, może to zostać odebrane w niektórych sytuacjach przez niektóre osoby negatywnie.

Mężczyzna o długich nogach, który założy spodni ciemniejsze od marynarki nie będzie wyglądał źle.

Zbulwersowało mnie sformułowanie „nie nosi się”. To taki dyktat mody?

Człowiek ze świata savoir vivre nigdy takim dyktatom się nie poddaje. Poddawanie się modzie to oznaka braku osobowości. Człowiek ze świata savoir vivre sam dyktuje co się nosi trzymając się wskazań savoir vivre, których nie wymyślił 3 dni temu jakiś „szczunek” w Nowym Jorku czy Londynie, a upowszechniły media.
Zakładamy to co modne tylko o tyle o ile pasuje to do nas i naszego stylu i nie jest sprzeczne z savoir vivre i najwyżej tylko jeden element stroju, by podkreślić, że wiemy gdzie fala płynie, ale to nie jest fala, która nas niesie.
Wąskie krawaty, dziergane i skórzane to element ubioru weekendowego. Wąskie, zwykłe, w ubiorze sportowym.
Co to znaczy wąskie: to zależy już od wielkości mężczyzny. To ekonomicznie takie jakie dziś dominują w sklepach. Powiedzmy w ten sposób: węższe od tych, które nosimy do stroju wizytowego.

Ostatnio w telewizji wystąpiło trzech specjalistów od męskiego ubioru. Jeden powiedział: nigdy nikt nie zobaczy mnie w butach i bez skarpet, drugi powiedział: nikt nie zobaczy mnie w podartych spodniach; trzeci powiedział: nigdy nikt nie zobaczy mnie w koszuli z krótkim rękawem i krawacie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Filozofia savoir vivre, Ubiór. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Świat savoir vivre i świat mody – mała powtórka

 1. LadyM. pisze:

  Wąski krawat, zwany popularnie śledziem jest od pewnego czasu symbolem obciachu. Reguła jest taka, że szerokość krawata powinna być mniej więcej równa szerokości klap w marynarce, czyli wynosić ok. 7-8 cm. Do wielkości mężczyzny raczej dobieramy długość krawata i rodzaj węzła. To nie są wymysły szczuna z Londynu, tylko takie są zasady. Poza tym wiek mamy aktualnie XXI i trudno się ściśle trzymać tego, jak powinien był wyglądać elegancki mężczyzna w wieku XX. Zresztą w wieku XX też inaczej wyglądał w latach 20tych, inaczej w 50tych itd. Jak już Pan tak do XX w nawiązuje to np w latach 50tych krawaty były bardzo szerokie. W latach 50tych nosiło sie watowane ramiona w marynarkach i bardzo szerokie spodnie. Dziś nikt ramion nie watuje, a spodnie są zdecydowanie węższe.
  Odnośnie kolor spodni, a kolor marynarki: O ile sie orientuję to np typowy angielski zestaw klubowy składał sie z granatowej marynarki i jasnych, popielatych spodni. Tak ubierali się lordowie, a im chyba trudno odmówić znajomości sv. W zestawie żakiet i spodnie także żakiet jest ciemny, a spodnie jaśniejsze , nawet, jeżeli są to tzw spodnie sztuczkowe, i tak sprawiają wrażenie jaśniejszych ze względu na kombinację ciemnych i jasnych prążków

  Na marginesie: Nazwanie kogokolwiek szczunem jakoś koliduje mi ze szlachetnością, która pono jest podstawą savoir-vivre. Człowiek szlachetny o nikim nie wypowiada sie lekceważąco. Ponadto, nawet pisząc z tabletu można korygować literówki i formy gramatyczne.

 2. Czytelnik pisze:

  Krawaty wąskie (tzw. śledzie) moim zdaniem wyglądają nieco komicznie u dorosłego mężczyzny. O krawatach skórzanych nigdy nie słyszałem, ale musi to być jakiś koszmar. W kwestii mody i eleganckiego ubioru polecam zaglądać na np. Forum But w Butonierce lub blogi traktujące o tzw. klasycznej elegancji.

 3. LadyM. pisze:

  To jest jeden z tych trzech panów z Tiwi. Proszę sie przyjrzeć jego zestawom koordynowanym. Krawatom itp.
  https://www.facebook.com/JanAdamskieu?fref=hovercard&hc_location=chat
  oraz poczytać tu:
  http://janadamski.eu/styl-moda-meska/
  Pisze tam także o zestawach koordynowanych, zasadach black tie i white tie.
  Oraz zaznaczam, że nie jest to żaden szczun z Londynu, czy innego Niu Jorku, którego wylansowały media.

 4. Anna pisze:

  Proszę wybaczyć błąd. Szanowny Panie Doktorze, oczywiście…
  Pozdrawiam
  Anna

 5. Chris pisze:

  Panie doktorze, ale przecież można w internecie znaleźć mnóstwo ilustracji z XX w., na których widać osoby w jasnych spodniach i ciemnej marynarce jak i na odwrót. Proszę:Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s