Urodziny w pracy

Pani Dorota napisała: Pracuję w bardzo małej firmie (a właściwie małym oddziale dużej firmy). Jest nas pięć osób, z czego z jedną otwarcie się nie znosimy. Jest chamska, uszczypliwa, plotkuje, przeszkadza w pracy i nie ma szacunku do ludzi, którzy nie wchodzą jej wiadomo gdzie. Z pozostałymi mam neutralne relacje, ograniczamy się do kontaktów profesjonalnych, są raczej zakolegowane z tamtą.
Tymczasem zbliżają się urodziny mojej „ulubionej” koleżanki. Niestety wszystkie urodziny w firmie obchodzone są według pewnego wzorca. Wszyscy wstają, zakradają się i „zaskakują” solenizanta głośnym sto lat, każdy po kolei z infantylnym piskiem rzuca się do życzeń i przytulania, jest też wcześniej zrzutka na prezent.
Jak powinnam się zachować? Wydaje mi się, że teatralne pozostanie na miejscu może być pogwałceniem savoir vivre (zwłaszcza, że siedzimy wszystkie razem w małym pomieszczeniu), natomiast mdli mnie na myśl, że będę musiała stać w tak małej grupce, śpiewać sto lat i fałszywie się uśmiechać jak clown, z czego pewnie ta osoba miałaby niezłą satysfakcję. Śpiewanie bez uśmiechu wyglądałoby tym bardziej komicznie. Ludzie naprawdę wiedzą, że się nie trawimy, a atmosfera jest fatalna. Usłyszałam już zresztą tak dużo plotek na temat mój i mojej rodziny, że najchętniej zdzieliłabym ją w twarz zamiast składać życzenia i nie mam ochoty brać udziału w tym cyrku. Pozostaje też kwestia zrzutki na prezent. Co Pan zrobiłby na moim miejscu?

To trudna sytuacja. Trzeba ją jednak jako rozwiązać dyplomatycznie. Najlepiej, oczywiście, w tym dniu mieć wolny dzień. Można też doprowadzić do tego, że w tym czasie nie będziemy obecni w pokoju, a potem w sposób oficjalny złożyć krótkie i zdawkowe życzenia „tak przy okazji” jakiegoś spotkania np. na korytarzu.
Całkowite zignorowanie urodzin było sprzeczne z etykietą biznesu.

Kierując się nią trzeba niestety brać udział w zrzutce.

Przypomnijmy co mówią podręczniki etykiety biznesu; w instytucji elementem etykiety są również przyjęte w niej nieformalne obyczaje.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Etykieta biznesu (nstytucji), Uroczystości i święta. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s