Savoir vivre, klasa średnia i niewolnicy mody – w odpowiedzi Pani Lady M

Z Panią LadyM miałem już kilka problemów. Traktuje, od czasu do czasu, mój blog jako miejsce do pouczania wszystkich, w tym mnie, do kąśliwych uwag i złośliwości.

Nie o to w tym blogu chodzi. Chodzi o docieranie do prawdy o savoir vivre, rozumienia savoir vivre, wprowadzania go w nasze codzienne życie.

Chodzi przede wszystkim o to, by odbudowywać klasę średnią, bez której normalnego społeczeństwa i państwa nie ma.

Klasa średnia zaś, przypomnijmy to są ludzie, którzy z prądem nie płyną, którzy mają własny prąd, któremu wyznaczają natężenie i kierunek.

Klasa średnia to klasa, która wyznacza trendy i mody, a nie je przyjmuje.

Klasa średnia to klasa, która kieruje się zasadami najwyższej jakości, tak w perspektywie moralnej jak i każdej innej (stąd savoir vivre).

Moda, która jest dziś narzędziem przekształcania społeczeństw w lumpenproletariat (tylko lumpenproletariat chodzi w podartych spodniach i bez skarpetek) jest w tym kontekście czymś na co klasa średnia może patrzeć tylko z politowaniem i… lekceważeniem.

Moda jako zjawisko najbardziej szerokie (obejmujące w praktyce cały światopogląd) to coś co może przyjmować tylko ćwierć inteligencja i niżej.

Klasa średnia to ludzie samodzielni, wolni w swoich wszelkich poglądach i wyborach. Ogranicza ich jedynie szlachetność.

Uwaga na marginesie.

Pani LadyM napisała: Nazwanie kogokolwiek szczunem jakoś koliduje mi ze szlachetnością, która pono jest podstawą savoir-vivre. Człowiek szlachetny o nikim nie wypowiada się lekceważąco.

Człowiek szlachetny zawsze wypowiada się lekceważąco o tym co nieszlachetne. Nie robi wycieczek osobistych i nie używa pewnych słów w odniesieniu do konkretnych (powtórzmy konkretnych) osób.

Nikogo akurat nie nazwałem szczunem. „Kogoś nazwać szczunem” to znaczy określić jako szczuna np. pana X. Nikogo konkretnego w ten sposób nie określiłem. Określiłem tendencję kształtowania dziś mody: jakiś (zwielokrotniony), anonimowy, niedouczony, pozbawiony kultury i dobrego smaku pan X mówi ludziom co maja zakładać na siebie, co jeść, co myśleć i „poważni ludzie” trzymają się tych jego wskazówek, bo powtarzają je media i schlebiający wyborcom politycy.
.

Szczunki i tandeciarze są dziś królami umysłów i to mnie oburza i temu się przeciwstawiam.

Tylko zdechłe ryby płyną z prądem, szczególnie gdy ta rzeka wpada do jakiegoś szamba.

Nie zamierzam się irytować z powodu tego blogu. Apeluję zatem do Pani LadyM i podobnych jej osób: jeśli chcecie w nim uczestniczyć trzymajcie się jego zasad. W innym wypadku nie męczcie się wpisami, bo będą kasowane.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Savoir vivre, klasa średnia i niewolnicy mody – w odpowiedzi Pani Lady M

  1. Generalnie nie za bardzo rozumiem powód do zbulwersowania. Argumentacja: „nie nosi się” praktycznie niczym nie różni się od argumentu „Bo tak przez cały XX w. się ubierano.”

    Jest co prawda odniesienie do innego zakresu czaso-przestrzeni ale to chyba nie jest powód do takiego zadęcia i wytaczania dział („niewolnicy”).

  2. JJT pisze:

    Tyle mogę odpowiedzieć:
    https://imgur.com/UoO3hft

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s