Podróż w czasie: ludzi w kościele

Gdy wszedłem dziś do kościoła przed Mszą św. i rozejrzałem się wpadł mi do głowy pomysł nowelki. Zapewne jej nigdy nie napiszę, ale przedstawię Państwu jej szkic.

Pewien człowiek żyjący w latach trzydziestych dwudziestego wieku stracił przytomność. Odzyskał ja w 2018 r., w dniu 10 czerwca w jednym z kościołów warszawskich podczas niedzielnej Mszy Świętej rozpoczynającej się o godz. 11.00. Rozejrzał się po ludziach i zanotował, ze zdziwieniem w pamięci.

Warszawski kościół, niedziela, dziwne. Na Mszy Świętej jest trzech mężczyzn z klasy średniej, bo są w garniturach letnich. Tylko dlaczego dwóch z nich nie ma krawatów? Jest jeden przedsiębiorca pogrzebowy. To ten mężczyzna w czarnym garniturze. Tylko dlaczego on nie ma krawata? I skąd się tu wziął. To nie jest przecież Msza Święta pogrzebowa. Są cztery damy, bo tak są ubrane i mają kapelusze. Dlaczego tylko jedna ma koronkowe rękawiczki? Jest kilka kobiet, które ubrane są jak damy, ale nie mają kapeluszy. Dlaczego? Jest sporo małoletnich chłopców w krótkich spodenkach. Dlaczego wielu z nich ma takie stare twarze? Dlaczego niektórzy z nich wyglądają jakby mieli pięćdziesiąt lub sześćdziesiąt lat. Jest sporo panien służących. Dlaczego niektóre z nich mają na sobie stroje robocze? Widzę dużo robotników i robotnic i innych przedstawicieli proletariatu miejskiego. Niektórzy nie zdążyli się przebrać i przyszli prosto z fabryki. Skąd tylu w Warszawie włościan? Niektórzy przyszli prosto od pługa. Niektórzy ubrali się jakoś bardziej odświętnie, ale poznać ich po tym, że są w samych koszulach i te koszule nie są wpuszczone w spodnie.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Filozofia savoir vivre, Klasa średnia, W Kościele. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Podróż w czasie: ludzi w kościele

  1. B pisze:

    Szanowny Panie, obawiam się, że ów jegomość mógłby w ogóle poczuć się jak na nie do końca znanej sobie liturgii, wszak i Msza święta przeszła szereg drastycznych zmian. Modernizm w połączeniu z proletaryzacją odcisnęły trwałe piętno na cywilizowanym (już niestety jedynie z nazwy) świecie. Trwajmy jednak w walce o powrót Piękna na należne mu miejsce we wszystkich dziedzinach życia.

  2. Pracobiorca pisze:

    Panie Doktorze,

    gdyby nasz rząd nie zabierał w podatkach ponad 50% pieniędzy pracobiorców to może by nas było stać na kilkanaście marynarek?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s