Kiedy można zmienić nazwisko?

Takie pytanie zadał Pan podpisujący się jako Winyl. Ponadto napisał: Jak to oznajmić innym? Czy da się to zrobić z klasą?

Zmiana nazwiska to sprawa prywatna. Może być wiele powodów, np. ten, że ktoś to nazwisko skompromitował. Trzeba pamiętać o tym, że później, niekiedy po latach różni ludzie, szczególnie gdy zmieniający nazwisko stanie się kimś znanym czy wpływowym, będą snuć różne obraźliwe przypuszczenia (ludzie o tzw. „przeszłości” zmieniają nazwiska by się od niej odciąć lub „zmylić tropy”) i trzeba będzie sobie z tym radzić.

Znajomym oznajmiamy po prostu, że zmieniliśmy nazwisko. Powinniśmy mieć przygotowane jakieś przekonywujące lub przynajmniej żartobliwe przypuszczenie (będą się dopytywać z ciekawości).
Człowiek z klasa zachowa się tu tak, by nikt nie potraktował tego negatywnie.

Najlepiej oficjalnie poinformować wszystkich, którzy znają nasze nazwisko, by ktoś nie poczuł się dotknięty tym, że nie został o tym poinformowany brak jego wiedzy o zmianie nazwiska mógłby spowodować różne sytuacje negatywne, np. „Znam Kowalskiego od lat”, „On nie nazywa się Kowalski”)
Z punktu widzenia savoir vivre to kwestia neutralna chyba, że nowe nazwisko niesie za sobą jakieś negatywne podteksty (np. zmiana polskiego nazwiska na niemieckie w trakcie okupacji hitlerowskiej).

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Komunikacja i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Kiedy można zmienić nazwisko?

  1. jdas pisze:

    Bardzo często powodem zmiany nazwiska jest jakaś niestosowność obecnego. Są np. nazwiska budzące wulgarne skojarzenia czy wywołujące śmiech (a w zasadzie rechot czyli śmiech w znaczeniu negatywnym). Jakby to wyglądało gdyby np. utytułowany profesor wykładający na wyższej uczelni miał na nazwisko „Gamoń”. Znam kilka takich przypadków w moim otoczeniu. Najczęściej osoby te zmieniają nazwisko na panieńskie matki lub babci.
    P.s.
    A w Polsce jest bardzo dużo dziwnych nazwisk. Można poszukać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s