Spinki i krawaty z herbem

Pan Chris napisał: Panie doktorze, spodobały mi się pewne spinki do mankietów. Chciałbym je sobie kupić, ale zastanawiam się czy nie byłoby w tym czegoś niewłaściwego, ponieważ są to spinki w kształcie wzoru heraldycznego fleur de lis (w kształcie lilii – dop. S. K.). Ja nie mam pochodzenia szlacheckiego, wzór ten nie znajduje się więc na żadnym herbie moich przodków. Czy noszenie takich spinek nie byłoby czymś niewłaściwym?
I pytanie pokrewne: czasami w sklepach można kupić krawaty w skośne paski z różnymi herbami (podejrzewam, że są to herby wymyślone przez projektantów odzieży lub tkanin, a nie żadne prawdziwe). Czy noszenie takowych krawatów nie jest niewłaściwe?

W obu wypadkach nie ma problemu. Problem byłby wtedy, gdyby ktoś podejrzewał Pana Chrisa o podszywanie się pod jakiś ród. Takie podejrzenie mogłoby zajść raczej tylko w odniesieniu do sygnetu. Dlatego podręczniki savoir vivre zalecają, by sygnety nosić tylko w przypadkach pełni uzasadnionych. Krawaty z różnymi ‚herbami’ to również krawaty klubowe. Lepiej zatem nie nosić krawatów ze „sztucznymi” herbami.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ubiór i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s