Jak potraktować kogoś kto oznajmia, że idzie do toalety?

Pani Trykotka napisała: Zauważyłam też zwyczaj ostentacyjnego podkreślania fizjologii. Koleżanka, która musi iść za potrzebą, obwieszcza głośno: „idę sobie s…ąć”, i tak zachowuje się wiele osób. Jak zwrócić uwagę takiej osobie? To już jest plaga.

Pamiętajmy, że jest dziś w Europie (i w Polsce) więcej ludzi wybierających jako swoja sztukę życia inną sztukę życia niż savoir vivre. To oni komunikują nam, że idą do toalety. Możemy ich odrzucić (nie zadawać się z nimi) albo przyjąć ich (z bólem serca) taki mi jakimi są. Czy mówić im o tym, że według naszej sztuki życia ich zachowanie jest naganne? Kto ma siły i „ewangelizacyjne” zacięcie może to robić. Ja to robię korzystając z mojej pozycji nauczyciela savoir vivre i zdarza się, że ludzie mi dziękują, bo chcieliby być w świecie savoir vivre, a niewielkie mają o nim pojęcie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Savoir vivre na co dzień. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Jak potraktować kogoś kto oznajmia, że idzie do toalety?

  1. Piotr pisze:

    Szanowny Panie Doktorze,
    Co Pan sądzi o żartobliwym skomentowaniu komunikatu o wyjściu do toalety, żeby uświadomić wypowiadającej go osobie, że jest on niepotrzebny i nie na miejscu? Była by to np. odpowiedź w rodzaju ” dziękuję, że mi to mówisz, zaraz odnotuję w notesie” lub „rozumiem, że mówisz mi to, bo oczekujesz ode mnie pomocy w tej kwestii” – nie chodzi chodzi tutaj o treść, która na pewno mogłaby być trafniejsza ale o samą koncepcję tego typu wypowiedzi. Oczywiście przy założeniu, że mówimy to z uśmiechem i serdecznością, żeby taka osoba nie poczuła się urażona.

  2. To jest jakiś pomysł tylko że trzeba mieć pewność, że ta osoba po uświadomieniu sobie w pełni sytuacji nie obrazi się na nas śmiertelnie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s