Ilu prostaków jest dziś na uniwersytetach?

Osoba podpisująca się jako Queen napisała: Hmm… Rozumiem, że jeśli będzie Pan miał do czynienia z wybitnym językoznawcą, który zakłada tak koszule, to określi go Pan mianem „pospólstwa”? A jeśli jakiś ambasador w t-shircie będzie miał widoczny tatuaż to awansuje do rangi kryminalisty?
Nie wiem czy taka pogarda wobec innych świadczy o dobrym zachowaniu, dla mnie to żenujące zdziczenie obyczajów (cytuję używane przez Pana określenia). Osoba pewna siebie i taktowna nie wypowiada się tak jak Pan o innych. Jak sądzę, mogę być w błędzie, w końcu zdarza mi się założyć niekobiece Martensy, które nie uchodzą młodej kobiecie, która do tego zakłada koszulę na spinki (profanacja?).

Fakt, że ktoś jest wybitnym językoznawcą nie zmienia faktu, że jest zarazem prostakiem.
Ambasador, który chodzi w t-shircie i ma widoczny tatuaż albo nie utrzyma się długo na swoim stanowisku albo jest ambasadorem Korei Północnej.
Co do zdania: „Osoba pewna siebie i taktowna nie wypowiada się tak jak Pan o innych”.

Ja tylko uprawiam, taki mam zawód, taką dziedzinę nauki, która nazywa się filozofia porównawcza i polega na zestawianiu jakiejś doktryny z inną doktryną lub jakieś doktryny z pewną postawą czy zachowaniem.

Jeśli weźmiemy do ręki jakiś dobry podręcznik savoir vivre i zestawimy to, co jest tam napisane z postawą, ubiorem, zachowaniem osoby X wychodzi nam pewien oczywisty, obiektywny wniosek. Można go ująć w terminach potocznych (mających jednak swoje precyzyjne znaczenie) takich jak prostak czy barbarzyńca lub bardziej oględnie: „reprezentant innej cywilizacji i kultury niż europejska” (np. mongolskiej). Abstrahuję od wszelkich manipulacji dokonywanych na terminie i pojęciu europejskości.

Fakt, że dziś wielu mieszkańców Europy zachowuje się jak uchodźcy z Afryki niczego tu nie zmienia.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Filozofia savoir vivre. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s