Kto kiedyś słuchał Bacha?

Pani Małgorzata napisała: Zastanawiam się czy kiedykolwiek było tak, że większość ludzi słuchała Bacha czy Mozarta. Nam się wydaje, że ich współcześni nie mieli innego wyboru bo wtedy nie było innej muzyki. Była, większość ludzi słuchało czego innego, jeśli w ogóle słuchali czegokolwiek. Tylko, że ta muzyka nie przetrwała próby czasu. To daje do myślenia.

Znaczna część utworów Bacha (poza religijnymi, organowymi) i Mozarta to były utwory grane „do kotleta”, bo taka jest funkcja muzyki – towarzyszyć człowiekowi.

Oczywiste jest, że nie dotyczyło to ludu. Dziś ludu jest, jak się wydaje, więcej niż wtedy, tylko ideologia demokracji wmówiła ludowi, że ludem nie jest. Można go jednak łatwo rozpoznać, między innymi po tym czego słucha.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Filozofia savoir vivre, Savoir vivre i sztuka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Kto kiedyś słuchał Bacha?

 1. Paweł pisze:

  Szanowny Panie Doktorze,

  czy mój komentarz we wpisie „Po raz enty o klasie średniej” zostanie opublikowany czy też Pan doktor z jakichś powodów postanowił go nie publikować? Dziękuję za odpowiedź.

  Z wyrazami szacunku Paweł

 2. Zdzisław pisze:

  Widziałem ostatnio w internecie zdjęcie sztućców z – chyba – XVIII w., na których były wygrawerowane nuty, aby biesiadnicy mogli sobie pośpiewać przy stole. Muzyka była wszechobecna, ta „niższych lotów” dla dzisiejszego słuchacza jest bardzo miła dla ucha, o wiele bardziej, niż komercja tworzona dla ludzi bez gustu. A muzykę tworzono z różnych powodów. „Wariacje Goldbergowskie” powstały na zamówienie pewnego arystokraty, jako lek na bezsenność. Przyziemne motywy nie wykluczały artyzmu, inaczej niż teraz.
  Pozdrawiam!

 3. Już go zamieściłem. wkrótce się do niego odniosę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s