Czy Krajski schodzi na psy?

Tak podejrzewa Pani Alicja: Jak już „profesor” zajmuje się książką kucharską, to ja nie wiem, co to za profesor. Za tzw. „moich czasów” profesor zajmował się nauką, a posiłki spożywał w ukryciu, w osobnej sali, do której wstępu nie mieli studenci. A teraz świat schodzi na psy. Jak i ta wszechobecna moda na zachwycanie się jedzeniem, publiczne gotowanie, jedzenie itp. Autorytetami są ludzie, którzy kiedyś zajmowali najniższy szczebel w hierarchii społecznej, czyli tzw. kuchty. Nawet ktoś, kto tytułuje się profesorem ulega tym niższym instynktom i z dumą prezentuje, jak to zajmuje się czymś, co dawniej należało do służby. Przykre, że i Pan Doktor Krajski ulega tej modzie.

Zgadzam się z Panią Alicją, że świat schodzi na psy. Niue zgadzam się jednak (oczywiście z tym, że i Krajski zszedł na psy). To prawda, że kiedyś przygotowaniem potraw zajmowała się służba, ale to nie służba planowała menu i ustalała surowce z jakich sporządzone zostaną potrawy. Państwo musieli znać technologię przygotowania potraw, by wymagać od służby stosowanie jej, by ta służba upraszczając sobie pracę nie psuła potraw.
Dziś świat zszedł na psy, bo ci, którzy powinni mieć służbę jej nie mają i muszą sami gotować, bo jeszcze bardziej zejdą na psy, gdy będą siebie, swoja rodzinę i swoich gości karmić byle czym (np. mrożonkami czy gotowcami z supermarketów).

Jeśli chcemy wyjść z tej sytuacji zejścia na psy musimy dbać o szlachetność (najwyższy poziom, najwyższą jakość) w naszym życiu często wykazując heroiczność, bo osobiście angażując się w sprawy, które kiedyś wykonywała służba.

Jeśli chcemy uniknąć proletaryzacji i barbaryzacji naszego życia czyli zejścia na psy musimy, niestety zakasać rękawy i wszystkiego sami dopilnować. Inaczej głowę będziemy mieli tylko pozornie w chmurach, a w istocie i ona będzie w błocie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Filozofia savoir vivre, Zdziczenie obyczajów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s