Czy rasista może być człowiekiem savoir-vivre?

H. Rambe: Szanowny Panie doktorze, śledzę pański blog z zaciekawieniem już od wielu lat i informacje znalezione na blogu niejednokrotnie mi się przydały, gdy bywając po raz pierwszy w nieznanych wcześniej sytuacjach byłem pewny, że wiem jak się zachować, by nie wyjść na prostaka. Mam w związku z tym pytanie (a właściwie dwa, podobne ale jednak nieco różne) które chciałbym panu zadać: czy rasista może być człowiekiem savoir-vivre? I odwrotnie, czy człowiek savoir-vivre może być rasistą? Jako, że filozofia ta wywodzi się bezpośrednio z czasów kolonialnych (pośrednio oczywiście sięga do fundamentów cywilizacji tzw. europejskiej) sugerowałoby to, że odpowiedź brzmi „jak najbardziej”. Bardzo jestem ciekaw zdania pana doktora na ten temat.

Mamy tu do czynienia z dwoma porządkami.
Pierwszy; przyjmujemy filozofię savoir vivre, kierujemy się nią w życiu i przestrzegamy drobiazgowo etykiety.
Drugi: posiadamy to, co nazywane jest dobrym wychowaniem, dobrymi manierami, przestrzegamy wskazań etykiety, bo mamy to „we krwi”.

Rasista, jak jak osoba reprezentująca konsekwentnie lewicowe czy liberalne poglądy, tak jak wegetarianin czy abstynent z wyboru (choć każdy z nich z innych powodów), może funkcjonować tylko w tym drugim porządku i to też nie w każdym przypadku.
Wystarczy tu przypomnieć o tym, że pierwsza zasada savoir vivre to zasada szlachetności, a druga to zasada miłości. Szlachetny człowiek nie będzie naruszał godności człowieka i zawsze zbrata się ze szlachetnym człowiekiem niezależnie od tego jakiej on jest rasy czy koloru skóry.
Przypomina to postawę katolika, dla którego kapłan to kapłan i nieważne z jakiego jest narodu, czy jakiej jest rasy.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Filozofia savoir vivre. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Czy rasista może być człowiekiem savoir-vivre?

  1. Just some tag pisze:

    Przepraszam, dlaczego wegetarianin, liberał czy rasista nie mogą funkcjonować w pierwszym porządku (o ile mogę zrozumieć rasistę, ciężko zrozumieć mi pozostałe osoby w zestawieniu)?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s