Jak zorganizować imieniny w restauracji

Ten problem wywołał Pan Michał: Zamierzam zorganizować imieniny w restauracji. Chciałbym żeby był to imieninowy obiad w odświętnej atmosferze, w porze wieczornej. Mam zamiar zaprosić cztery pary. W związku z powyższym mam następujące pytania:
Czy godzina 20 jest odpowiednią porą na rozpoczęcie takiego obiadu?
Czy powinniśmy spotkać się przed restauracją, czy ja wraz z towarzyszką powinniśmy zjawić się wcześniej i oczekiwać na gości przy stoliku?
Jest jeszcze kwestia finansów. Restauracja klasyfikuje się cenowo w granicach tych średnich, jednak zaproszenie 7 osób i zapłacenie za samo danie główne oraz napoje to wydatek rzędu minimum 400-500 złotych, przy zamówieniu większej ilości dań rachunek może wzrosnąć nawet do 800-900 złotych. Jestem osobą młodą (przed trzydziestką) dość dobrze sytuowaną i stać mnie na oba rachunki, niemniej nie chciałbym odczuć, że – jakkolwiek małodusznie to zabrzmi – po prostu „za dużo wydałem” (Co do zasady nie mam z tym problemu, uważany jestem za osobę „z gestem”). Z uwagi na powyższe:
Czy mogę zasugerować gościom, że przewiduję zamówienie dania głównego i napojów, za które zapłacę? (Goście to moi serdeczni przyjaciele, rówieśnicy, którzy znają moją sytuację finansową i doskonale zrozumieją moje sugestie nie odbierając tego jako afrontu).
Czy może – skoro już decyduje się na wyprawienie urodzin w takim a nie innym lokalu – powinien zasugerować zamówienie minimum obiadowego jakim są przystawki, danie główne i deser?

Godz. 20,00 to w świecie savoir vivre i dyplomacji i według podręczników najodpowiedniejsza godzina dla rozpoczęcia obiadu.

Ja na miejscu Pana Michał zorganizowałbym w restauracji klasyczne przyjęcie. Na takim przyjęciu jest ścisłe określone przez gospodarza (w tym wypadku Pana Michała) menu obejmujące potrawy i napoje.
Ustalamy ile możemy poświecić gotówki na osobę, a następnie ustalamy z personelem restauracji, że obiad będzie serwowany według serwisu rodzinnego, a zatem dania będą podawane na półmiskach. Znakujemy w karcie odpowiednie dania i desery jakoś wykwintne, ale i dające się dzielić.
Na 7 osób zamawiamy np. 3 sałatki, (takie duże porcje, które serwuje się jako przekąski) 4 dania jednego typu, cztery dania innego typu, cztery desery jednego typu, cztery desery innego typu.
Kelnerzy przed każdym gościem kładą czyste talerze i stawiają na stole półmiski, z których goście sobie sami nakładają na talerze:
Najpierw sałatki.
Potem pierwsze drugie danie (4 takie same porcje) na jednym półmisku, na drugim np. młode kartofle do niego, na trzecim np. gotowane warzywa do niego.

Potem drugie drugie danie (4 takie same porcje) na jednym półmisku, na drugim np. kluseczki do niego, na trzecim np. surówki do niego.

Potem na jednym półmisku serwują desery np. dwa gatunki ciastek podzielone każde na pół.

Do tego wino i woda.
Na końcu kawa

Itp., itd. Wszystko zależy od sumy przez nas przeznaczonej na te imieniny i od tego, co jest w menu i jak ładnie to się da podzielić.

Trzeba tu, najlepiej wybrać taką restaurację, która będzie miała odpowiednie dania i będzie skłonna do spełnienia naszych życzeń.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przyjęcia, Restauracja. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Jak zorganizować imieniny w restauracji

  1. jdas pisze:

    Chciałbym zapytać, jak ma się w świetle s-v wczorajsze wystąpienie pani Prezydentowej, która na oficjalnym spotkaniu prezydentów Dudy i Trumpa pojawiła się w obcisłych spodniach. Moim zdaniem coś jest nie tak.

  2. Chris pisze:

    Radził pan kilkakrotnie, w jakich sytuacjach korzystać z telegramu. Dzisiaj poinformowano, że Poczta Polska rezygnuje z oferowania tej usługi (np. tu: https://businessinsider.com.pl/firmy/zarzadzanie/telegram-znika-z-poczty-polskiej-od-1-pazdziernika-2018/1snr37m).
    Czego więc teraz używać w sytuacjach kiedy wcześniej radził pan korzystać z telegramu (pamiętam, że chodziło o wysłanie gratulacji z okazji ślubu, kondolencji i jeszcze paru innych)?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s