Bonżurka i inne stroje domowe

Ten temat wywołał Pan Rafał: Od jakiegoś czasu interesuję się tematem, savoir vivre, etykiety, eleganckiego ubioru. Jest o tym wiele informacji w internecie, tzn. o strojach formalnych, nieformalnych itd.
Znalazłem także szczątkowe informacje o stroju domowym męskim (szlafrok, bonżurka, marynarka smokingowa, zamszowe pantofle).  A co założyć np pod bonżurkę? Jakie spodnie? Byłbym wdzięczny jeśli zechciał by Pan opisać dokładnie całe męskie stroje domowe.
Najbardziej jednak zależy mi na domowych strojach damskich, gdyż tych informacji nigdzie nie potrafię znaleźć. Jak damy ubierały się gdy dżentelmeni jedli śniadanie w bonżurkach, a jak w dalszej części dnia gdy nie wychodziły z domu?

Tren temat jest trudny i skomplikowany i wymagałby obszerniejszego opracowania.
Zauważmy, że kiedyś (w poprzednich wiekach, jeszcze an początku XX w.) w tzw. wyższych sferach (w Polsce to byłoby ziemiaństwo i bogatsi mieszczanie) mąż i żona nie pokazywali się sobie w stanie „rozmamłania”. Mieli oddzielne sypialnie i pojawiali się w takim stanie w jaki mogliby się pokazać i innym ludziom (mąż uczesany, ogolony w stroju „przyzwoitym”; żona z odpowiednią fryzurą w sukni).
Tak żyło moje wujostwo do końca XX w. (do swojej śmierci).

W tamtych czasach (do początku XX w.) ubiorem porannym mężczyzny była bonżurka, czyli „krótki, wygodny surdut domowy na „dzień dobry” (spodnie „normalne”). Suknia poranna kobiety to była po prostu jakaś skromna suknia według aktualnej mody.

W X w. do dziś bonżurka zaczęła się przekształcać. Gdzieś od przełomu XX i XXI w zaczęła być w najbardziej popularnej wersji ubiorem (z reguły z czystego jedwabiu), który wygląda jak klasyczna marynarka (lub marynarka smokingowa) ale wydłużona do łydek (a nawet kostek). Nakłada się ją na piżamę (której spodnie mogą być bardzo eleganckie i niewiele ich widać).

Uwaga: Wikipedia miesza w głowach, bo miesza bonżurkę z tzw. smoking jacket.
Do bonżurki nakłada się ranne pantofle, np.
https://www.herringshoes.co.uk/herring/grecia_slippers/burgundy-kid

Tak mężczyźni jak kobiety mieli (i niektórzy mają) w domu trzy stroje: poranny, południowy i wieczorny (przebierają się z reguły do posiłków). Wskazanie konkretów w odniesieniu do pań wymagałoby wielostronicowego opisu. Te stroje są zróżnicowane.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia savoir vivre, Ubiór. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

5 odpowiedzi na „Bonżurka i inne stroje domowe

 1. Cyrulik w Algierze pisze:

  Nie rozumiem takiego życia, gdy mąż i żona śpią od początku małżeństwa w dwóch sypialniach.

 2. LadyM. pisze:

  Bonżurka, z samej swojej nazwy est ubiorem porannym. Ale bywała używana przez panów ogólnie, jako strój domowy. (Moi rodzice mieli znajomych -pana Sylwestra i panią Pelagię. Wydaje mi się, że któreś z nich, lub oboje mieli tzw. ziemianskie pochodzenie – ich mieszkanie pełne było portretów przodków oraz starych mebli i zegarów. Pan Sylwester był bardzo eleganckim i szarmanckim mężczyzną, panie witał ucałowaniem rączek -nawet mnie, kilkunastoletnią panienkę. Po pracy przebierał się z garnituru w bonżurke do której nosił wełniane, flanelowe spodnie. Dodam tylko, ze jego małzonka niestety przez cały dzień paradowała w szlafroku i w tymże także przyjmowała gości)

 3. niewiem pisze:

  Dzień dobry,
  Pod postem o kawiarni dodałam w dniu 3 stycznia komentarz z prośbą o poradę. Czy mogę prosić o odpowiedź? Komentarz wisi w moderacji.

  Pozdrawiam
  Małgorzata

 4. Chris pisze:

  Czy wie pan jak układało się życie intymne ludzi, którzy mieli oddzielne sypialnie? Są jakieś informacje w jakichś książkach odnośnie tego tematu?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s