Etykieta w saunie

Jacek Ejsdmont napisał: Będąc na saunie przy basenie miejskim jeden z panów zwrócił uwagę na wchodzenie do sauny w klapkach. Twierdzi że do sauny wchodzi się bez klapek i tylko w ręczniku a następnie siedzi się już nago.
Przeczytałem na blogu człowieka który pracuje na saunie, że powinno się saunować nago i nie ma znaczenia czy sami mężczyźni czy kobiety czy koedukacyjne towarzystwo. Bo tak było zawsze.
Pytanie moje jest takie. Jak się to ma do naszej kultury i do savoir-vivre. Jak to jest z sauną przy basenie, taką ogólnodostępna a jak do tego podejść w przypadku profesjonalnych saun. Czy wypada w kulturze chrześcijańskiej chodzić przed innymi nago, w tym kobietami?
Gdyby mógł Pan jak najobszerniej odnieść się do moich wątpliwości odnośnie saunowania zgodnie z tradycją łaźni fińskiej i tureckiej w naszej kulturze, tradycji i zasad savoir-vivre.

Sauny nie powinny być koedukacyjne, bo to może być sprzeczne z zasadami moralnymi oraz godzić w poczucie wstydu, powodować negatywne reakcje, emocje itd. W kulturze europejskiej, kulturze savoir vivre jest to nie do przyjęcia.

Sauny, np. w dobrych hotelach powinny też być taka propozycja, ze można z nich korzystać tylko samemu lub w gronie rodziny.

Najlepszy hotel, najbardziej elitarny jaki spotkałem w życiu to był hotel Adria w Trenczyńskich Teplicach an Słowacji. Wszystko tam było idealne. Panowała całkowita cisza nawet w restauracji (dla rodzin z małymi dziećmi była oddzielna sala). Tam kompleks basen plus sauna plus prysznice był otwierany tylko dla jednego pokoju i gdy goście z tego pokoju tam przebywali nikomu nie było wolno wchodzić (drzwi były zamknięte od środka). W tym kompleksie i tak toalety i prysznice były oddzielne dla kobiet i dla mężczyzn.

Jeśli ktoś chce założyć klapki do sauny, bo tak mu wygodniej lub boi się „złapać” grzyba to jego wybór.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii sauna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s