Spożywanie posiłku przy gościu

Podpisujący się jako „Zakłopotany” napisał: Szanowny Panie, byłbym bardzo wdzięczny za wskazanie, jak należy zachować się w następującej sytuacji:
Domownik (dorosły syn) spożywa posiłek, zaś do gospodarza domu (matki) niezapowiedzianie przybywa jego znajomy – domownik i ów wyraźnie starszy od niego znajomy znają się od dawna, choć niejako tylko „z widzenia”; z racji niekorzystnych warunków mieszkaniowych znajomy gospodarza i sam gospodarz siadają do stołu, przy którym spożywa posiłek domownik. W jaki sposób w takiej sytuacji powinien przywitać się rzeczony domownik ze znajomym gospodarza? I czy coś zmieniłoby się, gdyby ów domownik (syn) byłby współgospodarzem domu na równi z drugim współgospodarzem (matką)?

Ta sytuacja nie powinna w ogóle nastąpić. Albo domownik spożywający posiłek powinien w sposób niezauważalny dla gościa przenieść się z jedzeniem do innego pomieszczenia (nawet do kuchni) albo należałoby zaproponować gościowi posiłek. Jeśli ten by odmówił i tak należałoby się z jedzeniem przenieść do innego pomieszczenia.
Powitanie z gościem powinno nastąpić w taki sposób w jaki nastąpiłoby, gdyby domownik nie spożywał posiłku.
Gdyby syn był współgospodarzem niczego by to nie zmieniło. Największy błąd popełniała tu matka, która powinna zaproponować posiłek lub wyjaśnić, że nie ma już czym poczęstować gościa i poprosić syna, by przeniósł się do innego pomieszczenia.. Syn też popełnił błąd, bo powinien się przywitać i opuścić pomieszczenie wraz z talerzem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przyjmowanie gości, Savoir vivre na co dzień, Stół. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Spożywanie posiłku przy gościu

 1. czytelnik pisze:

  Dzień dobry,
  czy lepiej być grzeczny czy być chamem i dlaczego? Czy bycie grzeczny się opłaca?

 2. Eugeniusz pisze:

  Panie doktorze,
  Czy na wieczorne wyjścia nieformalne, na które należy ubrać czarny garnitur, odpowiednim strojem może być jedno- lub dwurzedowy czarny garnitur w prążki (jak na zdjęciu)?

  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcTpgU-6zIdmZvpD4b3g3tQRrrJmv75IeXyhG_hsaDEjUoxfROCt

 3. To nie ta kategoria („opłaca”). Może się w wielu perspektywach „nie opłaca, ale uczciwości też w wielu perspektywach się „nie opłaca”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s