Savoir vivre palenia papierosów

Ten problem wywołał Pan Gorab: Skoro przy papierosach jesteśmy, będę wdzięczny za kilka zdań odnośnie samego sposobu palenia. Czy wskazania savoir vivre jakkolwiek to określają? Jeśli nie, to jak wyobraża pan sobie idealnie palącego dżentelmena? Postawa, wydmuchiwanie, strząsanie, odgaszanie przy braku popielniczki, interakcja z innymi palaczami (kiedy i komu zaproponować wyjście, czy zawsze zaproponować poczęstunek własnymi, czy np. zawsze podpalać kobiecie lub starszemu/ważniejszemu towarzyszowi, czy zawsze czekać aż dopalą wszyscy). Czy jakiś rodzaj papierosów bardziej lub mniej przystoi mężczyźnie/kobiecie, czy obecnie nie ma to już znaczenia? Czy papierosy lepiej wyglądają w papierośnicy, czy to raczej kobiece? Bo moim zdaniem, zwłaszcza przy otwieraniu paczki źle wygląda szarpanie się publicznie z tysiącem tasiemek, folijek i papierów na obecnie produkowanych paczkach, pomijając, że nie każdy w otoczeniu może mieć ochotę na oglądanie tych wszystkich zdjęć. Jak dżentelmen powinien sobie radzić z pozbywaniem się petów w dobie antynikotynowego terroru, który zewsząd usuwa popielniczki? Jest to problem na przykład przed budynkiem mojej firmy, gdzie – niestety – wszyscy wrzucają je do studzienek. Słowem – jakakolwiek nowa wiedza w tym temacie mile widziana.

Palacz ze świata savoir vivre pali przy innych tylko papierosy najwyższej jakości o pięknym zapachu.
Papierosy trzyma w papierośnicy (tektura i plastik nie występują w świecie savoir vivre, a poza tym papierośnica nie wypycha kieszeni), która ma być z założenia pięknym cackiem.

Zapala metalową, piękną, zapalniczką.

Ma zawsze przy sobie kieszonkową popielniczkę i gdy nie ma w pobliżu popielniczki to w niej gasi papierosy i ją zamyka.

Papierosy pali się z reguły w palarni i wtedy, jeśli przychodzimy do niej w towarzystwie, czekamy na pozostałych i wychodzimy w tym samym towarzystwie.

Nie wydmuchujemy dymu na innych.

Kobietom i starszym proponujemy zapalenie papierosa swoją zapalniczką. Jeśli osoby siedzą zapalając drugiemu papierosa wstajemy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Palenie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Savoir vivre palenia papierosów

 1. Pytający pisze:

  Czy jeśli nie posiadamy specjalnych sztućców do ryb, a nie chcemy używać samego widelca, to czy należy wtedy używać dwóch widelców, czy może zwykłego noża i widelca (oczywiście traktując nóż jako „pomoc”)?

 2. Niby tak pisze:

  Panie doktorze, jak nastolatek powinien się ubierać? Szczególnie mam na myśli niedzielne i świąteczne Msze św. oraz ubiór na niedziele (apelował Pan o to, by tego dnia wkładać odświętne ubrania). Sam mam 16 lat.

 3. Upływa szybko życie pisze:

  Mam dwa pytania. Może na nie Pan odpowiedzieć w dwu osobnych postach.

  1) Jak się ma savoir-vivre do chrześcijaństwa? Patrząc na Łk 16,19-31, czyli przypowieść o bogaczu i ubogim Łazarzu, krytykowane jest bogactwo i dostatnie życie oraz patrzenie na ubogich z wyższością. Natomiast w Mt 6,24-34 Jezus gani ludzi za to, że za bardzo troszczą się o życie doczesne, o jedzenie, picie i odzienie. Ponadto Jezus często pościł, a także ubierał się skromnie, tak jak każdy (Judasz pocałunkiem wskazał Jezusa, gdyż nie wyróżniał się on wyglądem od pozostałych). Natomiast Jan Chrzciciel był odziany w sierść wielbłądzią i nie pił wina i sycery, a jego pokarmem był miód polny i szarańcza. Jako chrześcijanie nie możemy też pogardzać ubogimi, a ich wspierać. Tak samo bogactwo było wielkokrotnie przez Jezusa ganione.

  2) Co Pan sądzi o chłopofobii (agrofobii)? Wielu ludzi uważa mieszkańców wsi za tych gorszych. Od razu uważają ich za wieśniaków (wsioków), czyli ludzi niewychowanych i niepotrafiących się zachować w towarzystwie. Z kolei osoby pochodzące ze wsi bardzo często ukrywają ten fakt przed „miastowymi”. Stereotypy nie są złe. A Pan stara się poprzez swoją działalność (z czego jestem uradowany, gdyż sam mieszkam na wsi), by mieszkańcy wsi się uszlachetniali.

 4. Urzędnik pisze:

  Chciałbym zapytać jak elegancko nieść pustą filiżankę. W sekretariacie urzędu w którym pracuję można zrobić sobie kawę do eleganckiej filiżanki. Zabieram ją potem do pokoju i po wypiciu myję w kuchni a następnie odnoszę do sekretariatu. Jak nieść pustą filiżankę, by było to eleganckie? Tak samo jak pełną, czyli trzymając za spodek?

 5. Chris pisze:

  Dzisiaj szedłem w procesji Bożego Ciała. Z powodu upałów wziąłem kapelusz panamski. I tak się trochę zastanawiałem czy idąc w takiej procesji mam go mieć na głowie czy w ręku?

 6. Cyrulik w Algierze pisze:

  Szanowny Panie Doktorze,
  z okazji lipca prosimy o wpisy. Czy dżentelmenowi nigdy nie może się zdarzyć rozpięty rozporek?

 7. Lepszy już jest nóż i widelec.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s