Wino na kieliszki

Ten problem wywołała Pani Halszka: Często spotykam się z tym, że w restauracjach można zamawiać wino ,,na kieliszki”, zastanawiam się czy możliwość zamówienia np. dwóch kieliszków nie świadczy źle o restauracji. Wydaje mi się, że narusza to pewne zasady. Ostatnio chcąc zamówić butelkę wina w restauracji zostałam poinformowana, że nie ma pełnej butelki (ktoś widocznie zamówił kieliszek tego wina), ale jeżeli bardzo mi zależy na jego skosztowaniu, mogę kupić niepełną butelkę za niższą cenę – podziękowałam i odmówiłam. Rozumiem, że kelnerka chciała dobrze, ale ta propozycja pozostawiła spory niesmak, dlatego chciałam zapytać czy to ja przesadzam czy restauracja nie powinna stosować takich praktyk?

Żyjemy w cywilizacji pewnego schyłku i to w każdej dziedzinie. Kiedyś opisana przez Panią Halszkę sytuacja byłaby nie od pomyślenia.

Kiedyś jednak żadna szanująca się restauracja nie zatrudniłaby na kelnera kogoś „z ulicy”. Kelnerem zostawał ktoś z odpowiednią wiedzą i praktyką. Zostawało się nim po wielu latach nauki przechodząc przez różne stopnie, w tym pomocnika kelnera, młodszego kelnera, kelnera, kierownika sali itd.
Na kieliszki sprzedaje się wyłącznie wina stołowe, wina z najniższej półki. Z kolei wina „prawdziwe” sprzedaje się tylko na butelki, bo takie wino może stać w butelce, po jej otwarciu, bardzo krótko. A poza tym klient ma mieć gwarancję, że to wino najwyższej jakości.

Jest tu problem, przy niektórych winach z ich oddychaniem. Wtedy trzeba się uzbroić w cierpliwość i poczekać aż będzie gotowe.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wina. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Wino na kieliszki

  1. Chris pisze:

    Co jednak w sytuacji gdy nie potrzebujemy całej butelki, bo jest nas mało i nie chcemy się upijać, a jedynie wypić kieliszek do obiadu?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s