Czy na pogrzeb można założyć białą bluzkę do czarnych spodni?

Ten problem postawiła Pani Renata: Na pogrzebie brata teściowej (widywałam go rzadko, kilka razy w roku) ubrana byłam w czarne spodnie (do tego czarne buty i torebkę), ale w białą bluzkę z czarnym paskiem. Po prostu nie miałam czarnej i czasu by taką kupić (było upalne lato i trudno było w sklepach o czarną odzież ) . Czy dopuściłam się dużego nietaktu?

Przytoczę tu przy okazji komentarz Pani LadyM, który dotyczy sytuacji, w której kobieta ubrała się na pogrzeb całkowicie na czarno: Uważam, że ta pani była jednak „nadubrana” na ten pogrzeb. czarna bluzka do czarnego kostiumu wcale nie była konieczna. Równie dobrze mogła być biała bluzka. Czarne rajstopy także nie, wystarczyły zwykłe jasne. tak ściśle żałobny strój ubiera najbliższa rodzina. Ta pani do niej nie należy, więc niepotrzebnie aż tak tę żałobność podkreślała. Oczywiście rybaczki, klapki, sukienki na ramiączkach itp są zupełnie nie na miejscu, ale ludzie dzisiaj ogólnie pojęcia nie mają o tym co stosowne a czego nie wypada.

Należy się zgodzić z Panią Lady M., że to nie była sytuacja konieczna.

Nie można się jednak zgodzić z Panią Lady M, że ta pani była nadubrana. Nie musiała zakładać czarnej bluzki, ale jeśli ją nałożyła to był to gest szczególnej solidarności w smutku i szczególnego szacunku dla rodziny zmarłego.

W odniesieniu do pogrzebu trudno używać określenia nadubrany. Bardziej pasują określenia niestosownie ubrany i stosownie ubrany. Pani, która założyła czarną bluzkę była stosownie ubrana.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pogrzeb i żałoba, Ubiór. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Czy na pogrzeb można założyć białą bluzkę do czarnych spodni?

  1. LadyM. pisze:

    Ja będę w dalszym ciągu trzymać się swego. Nie uważam, by jakakolwiek przesada była czymś właściwym. W żadna stronę. Na pogrzeb należy ubrać się skromnie i elegancko. Elegancka jest biała bluzka do czarnego kostiumu, czarna nie jest elegancka. Co innego, gdyby ta pani założyła czarną suknie.Zgodzę się, że strój był stosowny, ale przesadny. No, a gdyby założyła żałobny welon, w wyrazie solidarności z rodzina zmarłej, to tez byłoby OK? Tez jest stosowny w takiej sytuacji…
    Analogicznie mężczyźni nie zakładają czarnej koszuli tylko śnieżnobiałą do ciemnego garnituru. Zresztą biel tez była uważana za kolor żałoby, podobnie jak fiolet.

    Ogólniejsza uwaga: strój to jest rzecz na prawdę umowna. Zdarza się, że w przypadku pogrzebu kogos bliskiego na gwałt sie poszukuje czarnych strojów. Pogrzeb jest i tak wydarzeniem kosztownym. Czarny kostium także nie jest tani. Jezlei nie będziemy go używac potem częściej, dlaczego nie ubrać posiadanego już np. stalowego czy ciemnogranatowego? Szacunek dla zmarłego owszem, ale dla mnie teatralnie to wygląda, gdy np. umiera mąż/ojciec rodziny który całe życie pił/bił a za trumna kroczy żałobna wdowa w czerni od stóp do głów. A potem chodzi w tej czerni do upadłego. No chyba,że go tak kochała, a to picie/bicie uważała, za przejaw jego miłości.

  2. LadyM. pisze:

    No i biała bluzka do czarnych spodni: bluzka jest OK, tylko na pogrzebie ta pani powinna jednak wystapić w spódnicy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s