Tak to się zaczyna

Pani Edyta napisała: Upadek obyczajów a noszenie sandałów… Oburzanie się na coś tak błahego wydaje się niepoważne, zważywszy na to, że szeroko akceptowane społecznie są prawdziwe zbrodnie na dobrym wychowaniu. I tu Pani Edyta skupia uwagę na tych zbrodniach.

Przeraża mnie taka postawa: nie czas żałować róż, gdy płoną lasy.

Życie składa się ze szczegółów. Skupieni na pożarze lasów zbudzimy się pewnego dnia i zobaczymy, ze nie tylko nie ma już róż, ale że nie pozostało nic z tego, co się nazywa kulturą, cywilizacja Europą. Z savoir vivre jest tak jak z moralnością. Nie można mówić, że gdy nagminnie łamie się V przykazanie to już nie ważne jest łamanie II, III, IX i X. Kto będzie nagminnie łamał II, III, IX i X przykazanie prędzej czy później złamie i V.

A tego Pani Edycie nie życzę.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Filozofia savoir vivre. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Tak to się zaczyna

  1. Edyta pisze:

    Nie miałam na myśli tego, że szczegóły nie są ważne. Dziwi mnie jednak to, że niejako wkłada Pan niewielkie zaniedbania, „grzechy lekkie i ciężkie”, jeśli już używamy terminologii teologicznej, do jednego worka. Wiadomo, że powinno się dążyć do tego, by żyć jak najlepiej, jak najgodniej i jak najszlachetniej, ale na litość boską – odkryte palce i pięty to od razu barbarzyństwo?
    Poza tym kwestia stroju ewoluuje w czasie o wiele bardziej niż kwestie etyczne i chyba dla chrześcijanina powinna być drugorzędna… 200 lat temu pewnie by się oburzano na to, że kobieta nie nosi spódnicy do kostek. Dziś jakoś savoir vivre to akceptuje. Może i odkryte pięty też zaakceptuje.
    Pozdrawiam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s