Czy kobieta również musi ściągać kapelusz w kościele i na procesji?

Takie pytanie zadała osoba podpisująca się jako MZ.

Wręcz przeciwnie do kościoła kobieta powinna zakrywać głowę. Nie wolno np. kobietom z odkrytą głową pokazywać się papieżowi.

Przez wieki z odkrytą głowa pojawiały się tylko kobiety lekkich obyczajów. Chłopki i robotnice miały na głowach chustki, a damy kapelusze lub koronkowe chusty.

W jednym z zachodnich podręczników wyczytałem: „Kobiety z klasy średniej poznaje się po tym, że mają na głowie kapelusze”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Być damą, Ubiór. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

7 odpowiedzi na „Czy kobieta również musi ściągać kapelusz w kościele i na procesji?

 1. Mikołaj pisze:

  Panie Doktorze,

  Czy mógłbym Pan dokładnie opisać jak jeść comber jagnięcy?

 2. Kolejarz pisze:

  Mam pytanie.
  Czy kiedy podróżuje Pan pociągiem korzysta Pan z oferty WARS w wagonach restauracyjnych? Jakie ma Pani o niej zdanie (menu, porcelanowa zastawa, obsługa kelnerka itd.)?

 3. Jagoda pisze:

  Szanowny Panie Doktorze, przeczytałam Pana dotychczasowe wpisy dotyczące okularów, niebawem będę wybierać nowe oprawki do okularów i chciałabym aby spełniały one wszystkie kryteria s-v – mam więc pytanie i proszę o uściślenie: czy oprawki powinny być w całości metalowe (przyjmując jako kryterium s-v jakość materiału) czy też dopuszczalne jest aby były w większości metalowe z niewielkim plastikowym elementem (który ma bardziej funkcję łączącą i nie jest zbytnio rzucający się w oczy)?Niestety trudno znaleźć oprawki dla kobiety, które są bez głupich wzorów, napisów, ornamentów, krzykliwych kolorów i obawiam się, że być może takich w 100% idealnych może nie uda się znaleźć – z tego powodu pytam o dozwoloną granicę tolerancji odstępstwa od zasad s-v.Pozdrawiam i z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

 4. Anna pisze:

  Dzień dobry,
  Chciałabym zapytać, czy kolor damskiego portfela powinien być taki, jak kolor torebki? Czy do torebki że skóry saffiano należy dobrać portfel także z takiej skóry, czy niekoniecznie?
  Pozdrawiam,
  Anna

 5. Chris pisze:

  Wczoraj dowiedziałem się, że u mnie w pracy są menadżerowie, którzy zwracają swoim podwładnym uwagę, żeby wysyłając e-maila do innych pracowników firmy umieszczali adresatów w kolejności wagi ich stanowiska w firmie (np. „Do: pan.prezes@firma.com, pan.wiceprezes@ firma.com, pan.dyrektordosprawczegoś@firma.com” – w żadnym wypadku w innej kolejności). To tylko fanaberia czy jest coś na rzeczy z punktu widzenia savoir vivre i etykiety biznesu?

 6. nakreche pisze:

  Szanowny Panie Doktorze,
  Mam pytanie o krewetki, ostrygi, kraby i generalnie owoce morza. Kiedyś, w wyższych sferach nie brano takich rzeczy do ust i stanowiły one pożywienie biedoty. 200 lat temu człowiek S-V nie jadł nigdy takich rzeczy. Dopiero wynalazek lodówki upowszechnił owoce morza szerzej, a następnie zaczęły być one modne, zaczęto serwować je w doskonałych restauracjach. Zgodzi się zapewne Pan Doktor, że zasady S-V zmieniły się w tym przypadku.
  Jak wytłumaczyć brak zmiany np. w przypadku sztucznych futer najwyższej jakości, które zdaniem Pana Doktora nie są akceptowane przez współczesny S-V. Czemu jedne zasady mogą się zmieniać a inne pozostają niezmienne?
  Ukłony,
  R.U.

 7. W pociągach międzynarodowych jest bez zarzutu. W krajowych różnie bywa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s