Moja strona o savoir vivre

http://www.savoir-vivre.com.pl/

5 odpowiedzi na „Moja strona o savoir vivre

  1. lucyna pisze:

    Dzień dobry,
    wpisuję się, ponieważ od dawna nurtuje mnie problem nakrywania do stołu. Przedstawię część tego zagadnienia. Moja mama przestrzegała zasad przekazanych jej przez swoją mamę i tak od pokoleń ,a także wymagała ode mnie takiego samego postępowania, a mianowicie; widelce, łyżki i łyżeczki układało się wypukłą stroną do góry (obecnie do dołu), kieliszki do wina ustawiało się nóżką do góry i dopiero przy nalewaniu wina nalewający odwracał i napełniał właściwy kieliszek. Takie nakrywanie spotykałam w mojej rodzinie i u niektórych znajomych. Nie pamiętam kiedy nastąpiła zmiana i dla kogo jest ta zmiana. Obecnie, nadal obserwuję,że zasady mojej mamy są przestrzegane i w Szwecji i Monako i Luxemburgu (fakt, że na stołach arystokracji). Czy ja nadal mogę w swoim domu zachowywać nauki wyniesione z mojego domu, czy powinnam stosować się do nowszych rozwiązań, bowiem ciągłe „naginanie” się do różnych obecnie występujących konwenansów jest trochę męczący.

  2. Gerard pisze:

    Oto podaję przykłady zachowań, które może zamieścić Pan na liście zachowań kompromitujących ze strony internetowej o savoir vivre
    http://www.savoir-vivre.com.pl/?24.-co-nas-kompromituje-,715
    – plucie na chodnik
    – proponowanie gościom domowych laczków
    – głośna rozmowa przez telefon w pojazdach transportu publicznego
    – pstrykanie lub klaskanie, aby przywołać kelnera
    – podawanie na stół produktów w firmowych opakowaniach (keczupu w plastykowym opakowaniu, musztardy w słoiczku, ciastek w papierze z nadrukiem)
    – zwracanie się do kogoś: „Panie Gerardzie…” (szczególnie przez handlowców)
    – spożywanie chleba w nieodpowiedni sposób w restauracji hotelowej
    – przepychanie się w autobusie/tramwaju

    Stale prowadzę obserwacje. Ich wyniki postaram się publikować na bieżąco. Liczę, że w ten sposób wesprę Pańską szlachetną misję walki z wszechogarniającą proletaryzacją i prostactwem.

  3. Nuworysz pisze:

    Pozwolę sobie zapytać, na czym polega „spożywanie chleba w nieodpowiedni sposób”?

  4. Branie kromki w rękę i odgryzanie lub zrobienie sobie kanapki. Chleb łamiemy i jemy po małym kawałeczku.

  5. Basia pisze:

    Dzień dobry,
    zostałam przez kolegę zaproszona na imprezę o raczej mało oficjalnym charakterze. Podczas rozmowy dodał, żebym wzięła ze sobą znajomych. Jest to sytuacja dość typowa wśród młodzieży, ale nie mam pojęcia, jak powinnam się teraz zachować- czy wypada zaprosić inne osoby, a jeśli tak, to czy powinnam ograniczać wybór do wspólnych znajomych, osób potencjalnie dla kolegi interesujących…

Dodaj komentarz