Jak zwrócić uwagę studentom, że ubrani są niestosownie?

To pytanie postawił Pan podpisujący się jako „DoktorIncognito”: Będąc młodym doktorem na jednej z technicznych uczelni w Krakowie, spotyka mnie następująca sytuacja: około 1/5 studentów pierwszego roku – prawie sami panowie – przychodzi na zajęcia (w sali komputerowej) ubrana w dresy, chociaż bardziej wygląda to na kalesony. Nie wymagam oczywiście jakiegoś formalnego stroju (koszula i jeansy by wystarczyły), moje pytanie jest jednak następujące, jak zakomunikować studentom, że ich strój jest niewłaściwy, a zarazem nie narazić się na śmieszność, że się czepiam ich ubioru. Dodam, że dzisiejsi studenci to efekt bezstresowego wychowania, ciągle upominają się o swoje prawa, mało pamiętając o własnych obowiązkach.

Ja bym zrobił w trakcie wykładu wtręt na temat etykiety biznesu, o tym, że ona w coraz większym stopniu i zakresie obowiązuje i stopień jej przestrzegania ma wpływ na zatrudnienie i karierę. „Dla waszego więc dobra chciałbym powiedzieć kilka słów o stroju…..”. Do odpowiedniego stroju się zatem przyzwyczajajcie. Pamiętajcie, że typ stroju wpływa na ocenę was przez przełożonych (ale i wykładowców na uczelni). Właściwy strój jest odbierany jako efekt profesjonalizmu i jako przejaw szacunku dla przełożonego/wykładowcy. Niewłaściwy jest odbierany jako lekceważenie osób i przedmiotu i brak szacunku. Znam takiego profesora, który stawiał pozytywna ocenę dopiero wtedy, gdy student przychodził na egzamin w garniturze i pod krawatem. Znam profesorów, którzy nastawiają się negatywnie do studentów (co owocuje na egzaminie) nieodpowiednio ubranych (faktycznie znam takie profesora i takich profesorów).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Etykieta biznesu (nstytucji). Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Jak zwrócić uwagę studentom, że ubrani są niestosownie?

  1. Sunny pisze:

    ale w IT nikt nie pracuje w stroju biznesowym. IT to inny swiat i dlatego nie musza wcale ci studenci sie przyzwyczajac do noszenia lepszych ubran niz dres

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s